Od kilku lat cierpię na nawracające epizody bezsenności. Dotychczas radziłam sobie biorąc tabletki n

2 odpowiedzi
Od kilku lat cierpię na nawracające epizody bezsenności. Dotychczas radziłam sobie biorąc tabletki nasenne przez kilka nocy, dzięki czemu udawało mi się wypaść z błędnego koła. Rozważam jednak poważnie psychoterapię. Która metoda terapeutyczna będzie najbardziej skuteczna w leczeniu mojego problemu?
Wsparcie terapeuty może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. ważne wydaję się dotarcie do sedna- podłoża napięć, które zaburzają sen. w dalszej kolejności na nowo nauczyć się " zasad higieny" dzięki którym bezsenność nie będzie dotkliwa. Oczywiście zawsze może być też podłoże neurofizjologiczne i może trzeba będzie zrobić sobie badania aby wykluczyć powyższe.

serdeczności
Wojtek Zagórski

Leczenie bezsenności za pomocą psychoterapii może być skutecznym podejściem, a wybór konkretnej metody terapeutycznej zależy od indywidualnych preferencji, przyczyn bezsenności oraz preferencji terapeuty. Oto kilka podejść terapeutycznych, które mogą być pomocne w leczeniu bezsenności:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT-I): CBT-I jest jednym z najczęściej stosowanych podejść w leczeniu bezsenności. Pomaga identyfikować i zmieniać myśli i nawyki, które przyczyniają się do trudności ze snem. CBT-I obejmuje również naukę zdrowych nawyków snu i technik relaksacyjnych.

Terapia poznawcza: Terapia poznawcza skupia się na identyfikowaniu i modyfikowaniu myśli i przekonań, które mogą przyczyniać się do bezsenności. Pomaga również w rozwijaniu zdrowych strategii radzenia sobie z myślami stresującymi przed snem.

Terapia poznawczo-behawioralna dla zaburzeń snu (CBT for Insomnia): Jest to specyficzna forma CBT skoncentrowana na bezsenności. Pomaga w identyfikowaniu czynników utrudniających sen, takich jak niezdrowe nawyki snu czy stres, oraz wprowadza zdrowsze praktyki snu.

Terapia relaksacyjna: Techniki relaksacyjne, takie jak trening relaksacyjny, medytacja mindfulness czy głębokie oddychanie, mogą pomóc w redukcji napięcia i stresu, co z kolei może poprawić jakość snu.

Terapia interpersonalna (IPT): Jeśli bezsenność ma związek z trudnościami interpersonalnymi czy stresem związanym z relacjami, terapia interpersonalna może być pomocna w rozwiązaniu tych problemów.

Terapia psychodynamiczna: Terapia psychodynamiczna może być użyteczna w zrozumieniu głębszych przyczyn bezsenności, takich jak traumy czy nieświadome konflikty. Pomaga w identyfikowaniu i zrozumieniu ukrytych wzorców myślowych i zachowań.

Przed podjęciem decyzji o psychoterapii zalecam skonsultowanie się z doświadczonym terapeutą, który może ocenić indywidualne potrzeby i dostosować podejście terapeutyczne do konkretnej sytuacji. Warto również skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przyczyny medyczne bezsenności i wspólnie zdecydować o najlepszym podejściu do leczenia.