Od kilku dni mam bardzo dziwne objawy, generalnie idę z nimi do lekarza (wizyta już umówiona) ale ch

2 odpowiedzi
Od kilku dni mam bardzo dziwne objawy, generalnie idę z nimi do lekarza (wizyta już umówiona) ale chciałem zasięgnąć dodatkowej opinii, ponieważ różnie z tym bywa, a objawy są dla mnie bardzo dziwne i jeszcze takich nigdy nie miałem.
Objawy są takie: od kilku dni zmiany skórne po prawej stronie twarzy - czoło, skroń. Pojawiła się najpierw jedna ok 2-3 cm okrągła zaczerwieniona zmiana, na której w ciągu kolejnych dni pojawiły się pęcherzyki, które wysychają i się łuszczą, po złuszczonych pozostają czerwone plamki. Po kilku dniach od pierwszych objawów, pojawiły się podobne zmiany w okolicy pierwszej, jedna większa ok 2 cm, inne drobne, także pod okiem (samo oko, powieka, brew nie zajęte). Zmianom towarzyszy lekki świąd w ich okolicach, czasami pojawia się ból, czasami lekki a czasami bardzo silny nagły i równie nagle ustępujący, taki jakby świdrujący w głąb czaszki, przypomina ból po uderzeniu głowy o kant mebla. Dodatkowo mam lekko opuchniętą okolicę między uchem a oczodołem i lekko powiększone węzły chłonne wzdłuż również prawostronnych mięśni szyjno-ramiennych, szczególnie wyczuwalny węzełek za uchem u nasady czaszki. Objawom przez chwilę towarzyszył stan podgorączkowy ale ustąpił samoistnie, brak innych objawów, nie boli gardło, nie bolą uszy, nie ma zaczerwienia w gardle. Bardzo lekkie osłabienie ale generalnie czuję się sprawny i mogę normalnie funkcjonować, jeść i żyć. Z innych informacji: przed pierwszymi objawami skórnymi, przez około tydzień (może trochę dłużej) bolały mnie mięśnie wzdłuż których teraz mam powiększone węzły chłonne, ból taki jak przy normalnym spięciu mięśni, ale generalnie takich bólów tych mięśni nie miewałem wcześniej.
Dotychczasowe leczenie: ibuprofen 3t dziennie, tribiotic (maść) na zmiany skórne (od początku ich występowania), groprinosin 6t dziennie (od 3 dnia po zmianach skórnych), witamina C 1000 jednostek, witamina A+E, odpoczynek.
Bardzo bym chciał się dowiedzieć, do jakich chorób mogą te objawy pasować.
Z opisu wygląda to na półpasiec okolicy oczodołu i jest to jedno z niewielu wskazań stosowania leków przeciwwurusowych przy półpaścu. O ile tak jest jedyny racjonalny lek w tym przypadku ze wskazanych to ibubrofen, ewentualnie tribiotic na zmiany skórne z objawami infekcji. Pozostałe są bez realnej skuteczności klinicznej (Groprinosin) lub bez znaczenie w tym przypadku (Vit C, A, E)

Witam serdecznie.
Bardzo dobrze, że ma Pan umówioną wizytę lekarską.
Zmiany, które Pan opisuje doskonale pasują do półpaśca, który jeżeli jest zlokalizowany na twarzy i nie leczony może doprowadzić do poważnych powikłań min. do groźnych wariantów choroby półpaśca ocznego lub półpaśca usznego mogących się objawiać porażeniem mięśni gałki ocznej oraz niebezpiecznymi zaburzeniami widzenia jak i trwałym upośledzeniem słyszenia. Powikłaniem bywa również porażenie nerwu twarzowego. Istotny w tym przypadku jest pilny kontakt z lekarzem oraz badanie lekarskie celem postawienia ostatecznej diagnozy oraz włączenia celowanego leczenia przeciwwirusowego (Acyklovir). Szybkie włączenie leku poprawia rokowanie. Preparaty, które Pan stosuje nie mają żadnego działania leczniczego jedynie objawowe (zmniejszenie natężenia bólu-ibuprofen). Jeszcze raz sugeruję pilną konsultację u lekarza. Pozdrawiam serdecznie.