Od jakiegoś miesiąca zacząłem mieć problemy z wypróżnianiem, konkretnie zauważyłem że nie wypróżniam

2 odpowiedzi
Od jakiegoś miesiąca zacząłem mieć problemy z wypróżnianiem, konkretnie zauważyłem że nie wypróżniam się tak jak zwykle a spożywane jedzenie gromadzi mi się w żołądku czy jelicie. Z początku nie mogłem się wypróżnić przez 5-6 dni (zmniejszałem ilość pokarmu każdego dnia bo zacząłem się bać że mnie po prostu "rozerwie"). Kolejnego dnia po wizycie u doktora przepisano mi masę jakichś środków przeczyszczających co tak naprawdę prawie nic nie pomogły. Przerzuciłem się jakiś tydzień temu na dietę bogatą w błonnik, coś pomaga ale dalej czuję mocno wzdęty brzuch i wypróżnienia nie wróciły do normy z przedtem. Jednego razu jak jadłem kukurydzę znalazłem ją niestrawioną w kale tak samo kał dość często przybiera postać "średnich pasków". Dodam również że mieszkam w Norwegii, miewałem stresujące sytuacje nie tak dawno przez które miałem problemy i boje się że może odbiło się to na moim zdrowiu i w tym przypadku.
Objawy bardzo przypominają mi zespół jelita drażliwego ale nie wiem dla czego kał przybiera postać pasków.
Może ktoś pomoże kto ma wiedzę z tego zakresu ?
Dziękuję .
W pierwszej kolejności warto dokonać szczegółowej diagnostyki. Jeżeli chcielibyśmy stwierdzić zespół jelita drażliwego, warto porozmawiać ze swoim lekarzem na temat kolonoskopii, a jeśli doskwiera Panu żołądek, również gastroskopii. Oczywiście sytuacje stresowe bardzo mocno wpływają na układ pokarmowy, szczególnie jelita, dlatego nie wykluczam wpływu emocji na Pana stan. W przypadku zaparć stosowanie diety bogatoresztkowej (wysokobłonnikowej) jest dobrym rozwiązaniem, jednak proszę pamiętać o zwiększeniu ilości płynów, żeby błonnik mógł prawidłowo działać. Warto również pić szklankę wody na czczo, jeszcze przed śniadaniem. Kukurydzą proszę się nie martwić, ona często nie jest w pełni trawiona. Przy zaparciach kształt kału często jest dość nietypowy. Przede wszystkim proszę się zbadać, szczególnie jeśli leki nie przyniosły skutku. Proszę również nie zwiększać ich dawek na własną rękę, ponieważ środki przeczyszczające mogą rozleniwiać jelita.

Dzień Dobry,
Jestem dietetykiem pracującym on-line. Zapraszam do kontaktu :
helena.nikoniuk@gmial.com, celem przesłania konkretnych zleceń.
Pozdrawiam serdecznie dietetyk kliniczny
Helena Nikoniuk