Od jakiegoś czasu mam problemy z wagą. Nigdy nie byłam szczupła ale waga zawsze była w normie. Pół r

9 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu mam problemy z wagą. Nigdy nie byłam szczupła ale waga zawsze była w normie. Pół roku temu nastąpił gwałtowny skok wagi ok. 10 kg w ciągu 3 tyg i w tej chwili jest to już nadwaga. Przed skokiem nie zmieniałam diety, cały czas byłam aktywna fizycznie (głównie męcząca i stresująca praca fizyczna). Wprowadziłam siłownię 4 razy w tyg. a waga zamiast spaść, znowu podskoczyła o 3 kg więc po miesiącu bez efektów rzuciłam. Od tamtej pory waga się utrzymuje. Teraz znowu wróciłam na siłownię, rzuciłam pracę, wyeliminowałam z diety białe pieczywo, staram się jeść zdrowo ale efektów brak. Przebadałam tarczycę, wszystko z nią w porządku. Teraz zastanawiam się kto najlepiej pomoże mi zrzucić moje 13 kg nadbagażu i ewentualnie jakie badania zrobić? Udać się do dietetyka czy endokrynologa?
Dzień Dobry,

z pewnością, poza badaniami tarczycy należy wykonać kilka innych p[odstawowych badań, szczegółnie, że ma Pani problem z nadmiernymi kilogramami. Poleciłabym badania:
- morfologia z rozmazem
- pełny panel lipidowy (cholesterolowy)
- próby wątrobowe i trzustkowe
- krzywa glukozowa i insulinowa (być może tutaj kryje się Pani problem)
- rozszerzony panel tarczycowy (jeśli robiony był podstawowy) - czyli TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG
- poziom witaminy D.

Z wynikami proszę udać się do endokrynologa oraz do dietetyka, by ustalić przyczynę i doasować odpowiednie dla Pani odżywianie. W razie czego służę pomocą. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,
proponuję wykonać badanie insuliny i glukozy na czczo, ewentualnie krzywe cukrową i insulinową. Być może problem jest związany z insulinoopornością.
Witam serdecznie, bardzo Pani współczuję...Polecam zrobić krzywą cukrową i insulinową 3 punktową, a następnie udać się do dietetyka klinicznego.
Pozdrawiam,
Barbara Dąbek
Dzień dobry, nic nie pisze Pani o swoim wieku - może ten wzrost wagi był powiązany z okresem dojrzewania i dużego wzrostu. Może przed tym okresem, w którym tak gwałtownie Pani utyła, stosowała Pani drastyczną dietę i w ten sposób mocno spowolniła metabolizm. Pytań na które należałoby odpowiedzieć jest więcej - więc zachęcam żeby się skonsultować z dietetykiem - a wcześniej zrobić krzywą cukrową
Dzień dobry! Zdecydowanie bym poleciła wykonać krzywą cukrową i insulinową. Być może tu jest problem. Tego typu wzrosty wagi, często są charakterystyczne dla pacjentów z insulinoopornością. Z wynikami należy wybrać się do lekarza oraz dietetyka. Pozdrawiam, Urszula Jaworska
Dzień dobry,
Poza szczegółowymi badaniami tarczycy( również przeciwciał) zachęcam do wykonania krzywej cukrowej i insulinowej 3 punktowej, warto spisac bieżący dzienniczek diety, co Pani fajtycznie spożywa w ciagu dnia i udac sie na fachową wizytę u dietetyka.
Pozdrawiam serdecznie,
Paula Łysakowska
Zdrowie na Talerzu
Dzień dobry,
Z uwagi na to że mam zbyt mało danych by jednoznacznie zidentyfikować Pani problem, zachęcam Panią do wizyty u lekarza (może to być endokrynolog), a następnie do dietetyka. Przyrost masy ciała o 10 kg w ciągu 3 tygodni to bardzo dużo, raczej mało prawdopodobne by był to przyrost jedynie tkanki tłuszczowej. Powodem może też być zatrzymanie wody w organizmie. Powinien Panią zbadać lekarz i zlecić odpowiednie badania. Zapraszam także do siebie, by ewentualnie ustalić czy nie kryje się także za tym problemem podłoże emocjonalne i somatyczne.
Życzę Pani uważności na siebie i ewentualnie zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam!!! Ewa Miłowicz.
Witam,
Polecam Pani zrobić przynajmniej badanie glukozy i insuliny na czczo z jednego pobrania, jeżeli insulina na czczo będzie podwyższona i wskaźnik Homa IR wyniesie powyżej 1, co wskazuje na insulinooporność pogłębiłabym diagnostykę o krzywą glukozową i insulinową aby sprawdzić jak insulina i glukoza zachowują się po obciążeniu.Mając takie dane można dostosować ilość posiłków w ciągu dnia, przerwy między nimi. Jest Pani aktywna , to bardzo dobrze ale proszę pamiętać, że w insulinooporności ważna jest również pora wykonywanych ćwiczeń.Jeżeli faktycznie potwierdziłaby się insulinooporność bądź hiperinsulinizm, nie polecam porannych i dopołudniowych treningów, lepsze będą popołudniowe i wieczorne ze względu na wysokie fizjologiczne stężenie insuliny we krwi w godzinach porannych. Oczywiście nie musi to być problem z insuliną, może problem z zatrzymaniem wody w organizmie, zbadałabym również nerki. Zachęcam do wizyty u lekarza i dietetyka, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, wtedy można bardziej pomóc.
Pozdrawiam, Anna Łągiewska
DietOn Poradnia Dietetyczna.
Witam,
Tak duży skok wagi może być związany z zaburzoną gospodarką insulinowo - cukrową, zalecałabym zrobić badanie 3 punktowej krzywej cukrowo- insulinowej zwłacza jeśli przybrała pani w obręcie talii. A takrze cały panel tarczycowy ( tsh, ft3, ft4, antTPO, antTG ). Zapraszam do zapoznania się z planami żywieniowymi metabolic balance, które kłądą główny nacisk na regulację poziom insuliny cukru we krwi i poprawę metabolizmu Pozdrawiam.