Od dwóch lat, codziennie rano jem owsiankę z 4 łyżek płatków owsianych górskich i 4 łyżek płatków ow

2 odpowiedzi
Od dwóch lat, codziennie rano jem owsiankę z 4 łyżek płatków owsianych górskich i 4 łyżek płatków owsianych błyskawicznych, do której dodaje dwie łyżki świeżo zmielonego siemienia lniane, łyżeczkę kakao i trochę cynamonu. Owsiankę zalewam wrzątkiem i czekam kilka minut do wchłonięcia płynu i napęcznienia płatków. W badaniach krwi wyszło, że mam bardzo niski poziom ferrytyny, około 11 jednostek. Czy owsianka, którą codziennie spożywam, ze względu na kwas fitynowy może przyczyniać się do niedoboru żelaza? Czy powinnam koniecznie gotować owsiankę aby pozbyć się kwasu fitynowego? Z góry dziękuje za odpowiedź!
Kwas fitynowy, który występuje w płatkach owsianych, może rzeczywiście wpływać na wchłanianie niektórych minerałów, takich jak żelazo, przez organizm. Kwas fitynowy tworzy kompleksy z minerałami, co może utrudnić ich przyswajanie przez organizm.

Jednak istnieją sposoby, aby zmniejszyć zawartość kwasu fitynowego w owsiance i poprawić wchłanianie żelaza. Jednym z takich sposobów jest gotowanie owsianki. Podczas gotowania kwas fitynowy jest rozkładany, co może zwiększyć dostępność żelaza.

W twoim przypadku, jeśli masz niski poziom ferrytyny, warto rozważyć zmianę sposobu przygotowywania owsianki. Możesz spróbować gotować owsiankę przez kilka minut, co powinno pomóc w zmniejszeniu zawartości kwasu fitynowego. Możesz również eksperymentować z innymi składnikami, które mogą zwiększyć przyswajanie żelaza, na przykład dodając do owsianki źródło witaminy C, takie jak sok pomarańczowy lub kawałki świeżych owoców.

Ważne jest również, aby spożywać różnorodne produkty bogate w żelazo w innych posiłkach, aby zwiększyć jego dostępność. Należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ocenić całą sytuację i otrzymać spersonalizowane porady dotyczące diety i suplementacji, zwłaszcza jeśli masz niedobór żelaza.

Pamiętaj, że informacje te nie stanowią porady medycznej. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia, aby uzyskać indywidualne zalecenia dotyczące diety i zdrowia.

Dzień dobry, ilość spożywanych płatków nie powinna mieć wpływu na poziom ferrytyny i wchłanianie żelaza. Przyczyny poszukałbym gdzie indziej. Pozdrawiam.