Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wizytą u psychologa, psychoterapeuty i tu nasuwa się kilka py

3 odpowiedzi
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wizytą u psychologa, psychoterapeuty i tu nasuwa się kilka pytań:
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Jak wybrać psychologa?
Czy na pewno potrzebuje takich wizyt?

Szczerze mówiąc nie wiem czy mam jakiekolwiek problemy? Od jakiegoś czasu wydaje mi się, że po prostu nie radzę sobie z dorosłym życiem, nie mam z kim szczerze porozmawiać, nie mam kogo kto by mnie nakierował. Poza tym wiele ludzi obarcza mnie swoimi problemami, zrobili ze mnie swojego „psychoterapeutę”, a ja sobie przestaje z tym wszystkim radzić. Chodzę na paluszkach, żeby czasami nikogo nie urazić, żeby nie doprowadzić do jakiejkolwiek kłótni. Duszę w sobie tak wiele emocji, że coraz częściej znowu pojawiają się nerwobóle, duszności, tez najprawdopodobniej na tle nerwowym
Pierwsza wizyta (a nawet kilka pierwszych - od jednej do nawet trzech) u psychoterapeuty ma charakter konsultacji, których celem jest poznanie się, nawiązanie kontaktu, naświetlenie problemu oraz wspólne podjęcie decyzji dotyczącej dalszej pracy. Może się okazać, że po pierwszych konsultacjach psychoterapeuta kieruje osobę do innego specjalisty, na przykład do leczenia medycznego. Wstępne konsultacje mają na celu określenie, jaka forma psychoterapii jest odpowiednia dla danej osoby, pozwalają osobie przychodzącej po wsparcie skonfrontować wyobrażenia na temat procesu psychoterapii z tym, jak widzi to psychoterapeuta, dają jej możliwość zdefiniowania problemu i sprecyzowania swoich oczekiwań, a przede wszystkim są sposobnością do tego, by poznać psychoterapeutę i sprawdzić, jak czuje się w kontakcie z nim. Konsultacje terapeutyczne umożliwiają psychoterapeucie ocenę tego, czy zakres problemu, z jakim osoba konsultowana się zgłosiła, mieści się w jego kompetencjach. Zapoznanie się z zakresem problemu oraz zebranie informacji naświetlających szerszy kontekst mogący mieć wpływ na pojawienie się i utrzymywanie trudności są niezbędne do sformułowania wstępnej diagnozy, co stanowi wstęp do ewentualnej dalszej pracy. W zależności od charakteru problemu może zostać zaproponowana dalsza psychoterapia w formie procesu indywidualnego, rodzinnego lub psychoterapii grupowej.

Pisze Pani, że dusi pani w sobie wiele emocji, że obserwuje Pani u siebie pewne niepokojące objawy: duszności, nerwobóle... Pani ciało mówi, że coś w pani życiu nie działa dobrze. Czasem trudno poradzić sobie samemu, dlatego warto skorzystać z pomocy osób do tego przygotowanych. Pierwsza wizyta u psychoterapeuty to tzw. konsultacja. Służy ona omówieniu Pani problemów, sytuacji, po to, aby psychoterapeuta jak najlepiej zrozumiał Panią i zaproponował najbardziej trafną formę pomocy - wspólnie ustala się cel terapii i określa czas trwania terapii (ewentualnie przekierowuje do innego specjalisty jeśli jest taka potrzeba). Są różne nurty psychoterapii, najważniejsze jest jednak czy terapeuta szkoli się w certyfikowanym ośrodku (4. letnia szkoła psychoterapii) i czy poddaje swoją pracę superwizji (to taka forma zawodowej kontroli nad jakością pracy i etyką). Tak więc umawiając się na wizytę warto sprawdzić uprawnienia psychoterapeuty. W nurcie psychodynamicznym, w którym pracuję, zajmujemy się w dużej mierze światem emocji, wewnętrznych doświadczeń, po to, aby Klient / Pacjent mógł lepiej radzić sobie w realnym życiu. Zachęcam do umówienia się na pierwszą wizytę, terapeuta pomoże Pani podjąć decyzję, czy psychoterapia jest Pani w tym momencie potrzebna.
Dzień dobry. Często tak jest, że jak psychika zmaga się z trudnościami to także ciało daje sygnały, ze coś jest nie tak. Wówczas w odpowiedzi na stres, napięcie, silne emocje pojawiają się przykre objawy z ciała.
Warto wówczas zwrócić się o pomoc do specjalisty. Pierwsze spotkania maja formę konsultacji, których celem jest rozpoznanie problemu. Nastepnie można przejść do terapii. Ustalane są wspólnie z terapeutą cele, do których w trakcie procesu terapeutycznego się dąży, aby osiągnąć zmianę.