Od dłuższego czasu cierpie na uproczywe wzdęcia, mam wrażenie „kamienia w brzuchu”, pomimo wagi w do

2 odpowiedzi
Od dłuższego czasu cierpie na uproczywe wzdęcia, mam wrażenie „kamienia w brzuchu”, pomimo wagi w dolnej granicy normy brzuch jest mocno wystający- także na czczo. Jestem bardzo aktywną fizycznie osobą, ale przez problemy z brzuchem często ostatnio rezygnuje z treningów. Przez ostatnie trzy miesiące objawy mocno się nasiliły. Jednego dnia zaparcie, drugiego dnia biegunka, wzdecia, gazy, mdłości. Lekarz rodzinny przepisał leki na jelito drażliwe i na wzdęcia, ale nie dały żadnych rezultatów. Wykonałam badania krwi i usg brzucha, wszystko w granicach normy. Usg ginekologiczne w normie, nie jestem też w ciąży. Zastanowił mnie tylko wynik z badania p/ciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty tGT) - w kl.IgA: 7,56 RU/ml. Czy jest to prawidłowy wynik? Zdecydowałam odstawić produkty z glutenem i różnica jest ogromna - problemy z brzuchem minęły po kilku dniach. Jak interpretować taki wynik? Uznać, że jest wszystko ok tylko mój organizm nie lubi się z glutenem?
Witam
Badanie na obecność przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA jako test przesiewowy stosuje się w celu rozpoznania lub wykluczenia choroby trzewnej oraz kilku innych chorób glutenozależnych.
Proszę zgłosić się do gastroenterologa z wynikami badań. Całkiem prawdopodobne, że Pani organizm nie lubi się z glutenem i będzie go trzeba umiejętnie wyeliminować z diety.
Proszę jednak pamiętać, że gluten to nie tylko unikanie zbóż tj: pszenica, jęczmień, żyto, owies. Gluten może się znajdować w wędlinach, płatkach śniadaniowych, jogurtach owocowych, serach żółtych, owocach suszonych i wielu innych produktach jako tzw "gluten ukryty"
Niektóre leki i preparaty wielowitaminowe zawierają substancje pomocnicze, które mają gluten.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
wprowadzenie diety bezglutenowej przed postawieniem diagnozy to zły pomysł. Włączenie diety bezglutenowej przed postawieniem diagnozy może wpłynąć na zafałszowanie wyników. Aby postawić w pełni diagnozę w kierunku celiakii, należy wykonać test genetyczny na obecność haplotypów HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8 wraz z testami serologicznymi (anty-tTG w klasie IgA, anty-EmA lub anty-DGP). Testy serologiczne przewyższające normę 10-krotnie oraz pozytywny wynik genetyczny oznacza celiakię (chorobę trzewną). Poza tym lekarz może zlecić wykonanie gastroskopii z biopsją dwunastnicy w celu określenia zaniku kosmków jelitowych. Celiakia wiąże się z przewlekłymi niedoborami, dlatego warto sprawdzić poziom żelaza i witaminy B12 w surowicy. Proszę pamiętać, że oprócz celiakii przyczyną dolegliwości może być również Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCGS). Objawy są podobne do IBS, co może wpływać na postawienie diagnozy. Jeśli diagnostyka w kierunku celiakii będzie negatywna, proszę rozważyć wykonanie diagnostyki w kierunku NCGS poprzez tzw. kryteria Salerno i włączenie diety Low-FODMAP.
Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.