Od dłuższego czasu cierpie na uproczywe wzdęcia, mam wrażenie „kamienia w brzuchu”, pomimo wagi w do

2 odpowiedzi
Od dłuższego czasu cierpie na uproczywe wzdęcia, mam wrażenie „kamienia w brzuchu”, pomimo wagi w dolnej granicy normy brzuch jest mocno wystający- także na czczo. Jestem bardzo aktywną fizycznie osobą, ale przez problemy z brzuchem często ostatnio rezygnuje z treningów. Przez ostatnie trzy miesiące objawy mocno się nasiliły. Jednego dnia zaparcie, drugiego dnia biegunka, wzdecia, gazy, mdłości. Lekarz rodzinny przepisał leki na jelito drażliwe i na wzdęcia, ale nie dały żadnych rezultatów. Wykonałam badania krwi i usg brzucha, wszystko w granicach normy. Usg ginekologiczne w normie, nie jestem też w ciąży. Zastanowił mnie tylko wynik z badania p/ciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty tGT) - w kl.IgA: 7,56 RU/ml. Czy jest to prawidłowy wynik? Zdecydowałam odstawić produkty z glutenem i różnica jest ogromna - problemy z brzuchem minęły po kilku dniach. Jak interpretować taki wynik? Uznać, że jest wszystko ok tylko mój organizm nie lubi się z glutenem?
Witam
Badanie na obecność przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA jako test przesiewowy stosuje się w celu rozpoznania lub wykluczenia choroby trzewnej oraz kilku innych chorób glutenozależnych.
Proszę zgłosić się do gastroenterologa z wynikami badań. Całkiem prawdopodobne, że Pani organizm nie lubi się z glutenem i będzie go trzeba umiejętnie wyeliminować z diety.
Proszę jednak pamiętać, że gluten to nie tylko unikanie zbóż tj: pszenica, jęczmień, żyto, owies. Gluten może się znajdować w wędlinach, płatkach śniadaniowych, jogurtach owocowych, serach żółtych, owocach suszonych i wielu innych produktach jako tzw "gluten ukryty"
Niektóre leki i preparaty wielowitaminowe zawierają substancje pomocnicze, które mają gluten.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
wprowadzenie diety bezglutenowej przed postawieniem diagnozy to zły pomysł. Włączenie diety bezglutenowej przed postawieniem diagnozy może wpłynąć na zafałszowanie wyników. Aby postawić w pełni diagnozę w kierunku celiakii, należy wykonać test genetyczny na obecność haplotypów HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8 wraz z testami serologicznymi (anty-tTG w klasie IgA, anty-EmA lub anty-DGP). Testy serologiczne przewyższające normę 10-krotnie oraz pozytywny wynik genetyczny oznacza celiakię (chorobę trzewną). Poza tym lekarz może zlecić wykonanie gastroskopii z biopsją dwunastnicy w celu określenia zaniku kosmków jelitowych. Celiakia wiąże się z przewlekłymi niedoborami, dlatego warto sprawdzić poziom żelaza i witaminy B12 w surowicy. Proszę pamiętać, że oprócz celiakii przyczyną dolegliwości może być również Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCGS). Objawy są podobne do IBS, co może wpływać na postawienie diagnozy. Jeśli diagnostyka w kierunku celiakii będzie negatywna, proszę rozważyć wykonanie diagnostyki w kierunku NCGS poprzez tzw. kryteria Salerno i włączenie diety Low-FODMAP.
Pozdrawiam serdecznie.