Od czasu rozpoczęcia współżycia z obecnym partnerem (ok. 1.5 roku) mam nawracające infekcje pochwy.

5 odpowiedzi
Od czasu rozpoczęcia współżycia z obecnym partnerem (ok. 1.5 roku) mam nawracające infekcje pochwy. Pierwsze 4 miesiące byliśmy w związku na odległość i po każdej wizycie chłopaka i współżyciu kończyłam z infekcją intymną (dostałam antybiotyk i globulki z pałeczkami kwasu mlekowego). Aktualnie mimo wspólnego mieszkania i stałych relacji nadal infekcje wracają (miałam ich ok. 5 przez 1.5 roku). Około dwa miesiące temu zaczęłam odczuwać pieczenie przy oddawaniu moczu, włosy zaczęły wypadać garściami, okres zanikł, a stosunki były bardzo bolesne. Poszłam do lekarza rodzinnego (mieszkam za granicą gdzie na ginekologa czeka się ok. 2 miesiące), który skierował mnie jedynie na badanie moczu, które wykazało zakażenie układu moczowego - dała mi tutejszy lek, który nic nie pomógł. Poleciałam do Polski i tym razem mój ginekolog stwierdził ostrą infekcję - grzybicę i otrzymałam leki Macmiror, Fluconazle i InVag. Fluconazole przyjmuję w 1,3 i 5 dzień, a potem raz w tygodniu. Maxmiror codziennie po jednej kapsułce, a po jego skończeniu InVag także codziennie. Niestety zapalenie pęcherza nadal się utrzymuję i chodzę do łazienki co 1-2 godziny, nawet w nocy. Kupiłam w Polsce Furaginę i zastanawia mnie czy mogę ją włączyć do leczenia razem z w.w. lekami? W które dni ją przyjmować - codziennie już od dziś (razem z Fluconazolem i Macmiror) czy po zakończeniu któregoś z leku? A może najpierw wyleczyć grzybicę, a po całkowitym końcu brania tabletek na nią dopiero rozpocząć leczenie Furaginą?
Czy ma Pan/i jakiś pomysł co może być przyczyną nawrotów infekcji? Nie jest to na pewno kwestia higieny ani diety, bo są na wysokim poziomie. Partner jest stały i po pierwszej infekcji zbadał się na różne choroby przenoszone drogą płciową i wszystkie wyniki były negatywne. Zauważyłam, że w jego wynikach nie było badania na Candida (grzybicę) ani wirus HPV - czy chłopak mógł mieć grzybicę od jakiejś wcześniejszej partnerki (współżył z kimś min. pół roku przed naszym poznaniem) lub mogą to być objawy wirusa HPV? Jakie badania dokładnie wykonać, aby znaleźć przyczynę (w sobie lub partnerze) tych ciągłych zachorowań?
Dodam (nie wiem czy ma to znaczenie przy którejkolwiek kwestii, ale zrobiłam prywatnie badania estriadolu, FSH i LH - dwa ostatnie wyszły na granicy normalnych wyników, a estradiol znacznie za niski. Może ma to związek jakiś związek z infekcjami>
Zależy mi na odkryciu czy infekcjom (bakteryjnym i grzybiczym) jest winna moja odporność czy może mogłam się zarazić od partnera, u którego była utajona przez min. kilka miesięcy, a jako że jest mężczyzną nie miał objawów?

Proszę o długą i wyczerpującą odpowiedź, ponieważ wizytę u lekarza mam dopiero za 1.5 miesiąca, a infekcja naprawdę utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Z poważaniem,
Z.
Jeśli Pani ma grzybicę nawracającą to albo zaraża się nią Pani od stałego partnera, albo stosowane przez Panią standardy higieny są przesadzone i "dzięki temu" niszczy Pani fizjologiczną florę pochwy i okolicy torując drogę drożdżakom. Proszę to rozważyć.

Nawracająca infekcja przed dalszym leczeniem wymaga posiewów i określenie lekooporności. Bez tego wybór adekwatnego leku może być bardzo trudny. A takie leczenie należałoby do końca przeprowadzić. Partner może być ogniskiem nawracających infekcji grzybiczych, powodowanych przez Chlamydie. Te infekcje u mężczyzn mogą być prawie lub zupełnie bezobjawowe. Trudno będzie temu zaradzić bez badać laboratoryjnych u obojga. O ile ma Pani zaburzenia okresu, niski poziom hormonów oraz bóle w dolnej części jamy brzusznej może mieć miejsce zapalenie przydatków. Całość wymaga dignozy bakterio / mikologicznej, określenia lekooporności i leczenia.
Leczenie od ginekologa otrzymała Pani bardzo dobre, do w/w leczenia nie należy już dodawać Furaginy-spektrum Macmiroru jest podobne; kolejna uwaga to podczas leczenia należałoby się powstrzymać od współżycia seksualnego, następna sprawa to przeleczyć się powinien Pani partner-objawy u mężczyzny nie muszą być takie dokuczliwe, bądź zakażenie jest skąpoobjawowe; to nie są objawy zakażenie wirusowego HPV; miejscowo stosuje się też preparaty z estrogenami w prewencji zakażeń dróg rodnych i moczowych, ale to już zagadnienie do ginekologa
nie wiem czy nie za późno .... ale byłam w delegacj....
furagin od razu jak są OBJAWY, wymienione leki są na grzyby,,,, a przecież moze byc i bakteria.... po leczeniu posiew moczu na bakterie i grzyby!!! partner podobnie . wymazy - u obojga!!!!! po zakończeniu leczenia - najlepiej wizyta wspóna u lekarza!!! i współne jednoczasowe leczenie .... w trakcie leczenia wstrzemięźliwość!!!!!!- badania ogólne podstawowe z krwi----- aby ocenić odporność. moze byc spadek odporności , moze byc nosicielstwo u partnera , mogą być mikro-urazy w trakcie stosunku. prezerwatywa po leczeniu ..... i pełne zaranie wszystkiego.pozdrawiam
Witam. Doradzałabym zarówno Pani ,jak i partnerowi,wykonanie pełnej diagnostyki mikrobiologicznej (u Pani posiew moczu i wymaz z dróg rodnych w kierunku bakterii i grzybów - leczenie bez identyfikacji wszystkich drobnoustrojów może okazać się nieskuteczne w pełni ; u partnera posiew moczu,posiew z nasienia i wymaz spod napletka).Moźliwe,ze zarażacie się Państwo wzajemnie,czemu sprzyjają mikrourazy nabłonka dróg rodnych i moczowych ,do których nieuchronnie dochodzi w trakcie współżycia. Pani powinna mieć wykonany rozmaz cytohormonalny i jesli są cechy przebudowy nabłonka z powodu niedoboru estrogenów,ginekolog rozważy być może dodatkową ich podaż w postaci globulek 2 x w tyg. Leczenie powinno byc prowadzone zgodnie z antybiogramem (lekowrażliwością)mikroorganizmów. Grzybicze infekcje czasami muszą być leczone dość długo i doustnie.Polecam też badanie krwi wykluczające Chlamydia trachomatis,jeśli jeszcze nie było wykonane. Powinniście oboje Państwo sie przebadać i prawdopodobnie oboje przeleczyć. Warto też,by sprawdziła Pani u siebie poziom witaminy D3,ktora wpływa na odporność,wykluczyła też podniesiony poziom glukozy. Po leczeniu dłużej należy przywracać fizjologiczną florę dróg rodnych,która do pewnego stopnia chroni przed nawrotami infekcji.Pozdrawiam.