od 4 miesięcy zażywam leki z gr inhibitorów wydzielania kwasu solnego. Najpierw by łto Mesopral 40 m

2 odpowiedzi
od 4 miesięcy zażywam leki z gr inhibitorów wydzielania kwasu solnego. Najpierw by łto Mesopral 40 mg 1 dziennie. Potem lekarz zmienił na Nolpaza 40 mg 2 razy dziennie a teraz od kilku dni na Polprazol 40 mg 2 razy dziennie. Do tego 3 razy Prokit. Schorzenie po gastroskopii stwierdzono zapalenie żołądka i dwunastnicy ale podobno w małym stopniu. Nigdy nie miałem problemu ze zgagą. Tylko takie gniecenie w nadbrzuszu. Teraz od 1,5 miesiaca pogłębia mi się pomimo brania leków to uczucie gniecenia, wzdęć. Robi mi się czesto słabo, dziwnie kręci się w głowie i ogolnie te wzdęcia sa okropne! Gastroskopia stwierdziła też polip i małą przepuklinę rozworu przełyku. Oczywiście stosuję od 2 miesięcy bardzo rygorystyczną dietęjak dla choroby wrzodowej. Teraz po zjedzeniu od razu gniecenie, jakby pokarm siedział w żołądku a potem wzdęcia, kłucie w brzuchu i nudności. Robi mi się niedobrze i mam odruch wymiotny, chociaż samych wymiotów nie mam. W nocy spore kłopoty ze snem. Ciągłe zmęczenie i te bóle głowy! Czy to dugie stosowanie leków z gr IPP moze powodować te kłopoty? Czy jest cos takiego jak niedokwaśność? Może te wzdecia to reakcja na to ze pokarm przez te leki nie jest dobrze trawiony?
Witam, leki z grupy IPP hamują wydzielanie kwasu żołądkowego- oraz co za tym idzie zmniejszają zdolność i tempo trawienia i opuszczania żołądka. Być może jest to za duża dawka, być może jest niedopasowana dieta.
Zapraszam na konsultacje z wynikami badań.

Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk

Tak, istnieje niedokwaśność żołądka, czyli zbyt wysokie pH, przez co pokarm nie trawi się prawidłowo i występują wzdęcia. Witamina B12 przez to nie wchłania się skutecznie i może występować zmęczenie, osłabienie. Pytanie, czy został stwierdzony również Helicobacter pylori?
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.