Od 3 lat mam występujący codziennie ból głowy, tylko w przedniej części głowy. Byłem u wielu le

3 odpowiedzi
Od 3 lat mam występujący codziennie ból głowy, tylko w przedniej części głowy. Byłem u wielu lekarzy. Wszyscy potwierdzają, że jest to napięciowy ból głowy. Jego natężenie jest bardzo różne ale jest ciągłe. Występuje codziennie cały czas. Ból pojawił się w 2019 r. po bardzo dużych przejściach życiowych, nerwowych i stresowych. Mam już 3 segregatory „papierów”. Byłem u wielu lekarzy neurologów, psychiatrów, psychologów i innych. Byłem dwa razy w szpitalach Centrum Terapii Nerwic w Ustroniu i Mosznej. W zakresie napięciowego bólu głowy nie ma żadnej poprawy. Był „chwilowy” podczas pobytu w Ustroniu. Ciągle szukam wsparcie i lekarza, który by pomógł. Jeżeli to możliwe to proszę o wsparcie lekarskie. Szukam lekarza, miejsca, szpitala ? w którym mógłbym uzyskać pomocy w leczeniu. Jeżeli to możliwe to proszę o odpowiedź.
Dzień dobry,
W podobnych przypadkach dobrze sprawdzają się ćwiczenia uważności nakierowane na ból (Mindfulness-Based Pain Reduction (MBPR) lub Mindfulness-Based Pain Management). Najlepiej przejść całość takiego treningu, który zajmuje 8 tygodni. Na Youtube jest jedno ciekawe nagranie zatytułowane "Relaksacja twarzy na ból głowy i napięcie nerwowe". Warto wypróbować jeśli jeszcze nie miała Pani kontaktu z ćwiczeniami uważności.
Miłego dnia

Witam serdecznie,
nie wyobrażam siebie nawet jak bardzo musi Pan cierpieć. Trzeba naprawdę przeogromnej siły, aby radzić sobie tak, jak Pan to robi. Pyta Pan o rekomendacje lekarza, miejsca, szpitala. Ja polecam Panu zainteresowanie się Instytutem Psychiatrii i Neurologii na ul. Sobieskiego w Warszawie. Miałam przyjemność właśnie tam zdobywać swoje doświadczenie zawodowe. Pracowałam z lekarzami i psychologami, którzy nie tylko byli wybitnymi specjalistami ale przede wszystkim ludźmi niezmiernie zaangażowanymi w proces leczenia i przywracania do zdrowia. Ważne jest też to, że w ten proces jest zaangażowany lekarz i psycholog jednoczenie, którzy współpracują ze sobą na rzecz pacjenta, który zmaga się z chorobą, bólem, problemem. Dzięki Temu efekty są znacznie szybsze i znacznie lepsze. Instytut ma bardzo szeroką ofertę pomocową. Przy szpitalu funkcjonuje również przychodnia zdrowia psychicznego.
Polecam Pana uwadze to miejsce.
Życzę wszystkiego dobrego
Ewelina Prigan
Ból przewlekły często wymaga kompleksowego i wielokierunkowego postępowania. Wynika to m.in. z tego, że po 3 m-cach doświadczania bólu w organizmie zachodzą zmiany związane z jego przetwarzaniem (np. sensytyzacja). W terapii bólu przewlekłego istotne miejsce zajmuje: 1) badanie własnych przekonań dot. bólu (ponieważ mogą przyczyniać się do utrwalania bólu, np. myślenie katastroficzne), 2) przyglądanie się własnym sposobom reagowania na ból i uczenie się takich, które pomagają sobie z nim radzić 3) jeśli ból ma różne natężenie, to przyglądanie się od czego może to zależeć 4) jeśli nastąpiła chwilowa poprawa, to zastanowienie się z czego mogła wynikać. Warto mieć w tym procesie pomoc psychoterapeuty. Wiąże Pan początek dolegliwości bólowych z konkretnymi wydarzeniami w Pana życiu. Pojawia mi się wobec tego pytanie, czy miał Pan możliwość w pełni przeżyć i wyrazić emocje z tamtego czasu, oraz zintegrować to doświadczenie. Może warto zgłosić się do poradni leczenia bólu – o ile taka funkcjonuje w Pana mieście. Sensowne wydaje mi się również szukanie psychoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z osobami doświadczającymi przewlekłego bólu. Być może warto skonsultować Pana problem z terapeutą EMDR lub terapeutą pracującym metodami Petera Levine’a. Z pewnością warto znaleźć taką formę relaksacji / pracy z ciałem, którą będzie Pan regularnie stosować. Pozdrawiam, Agata Jabłońska