Od 3 lat borykam się z problem, nie umiem utrzymać kontaktu wzrokowego gdy z kimś rozmawiam, kiedy z

4 odpowiedzi
Od 3 lat borykam się z problem, nie umiem utrzymać kontaktu wzrokowego gdy z kimś rozmawiam, kiedy zaczyna ktoś do mnie rozmawiać (w głowie mam myśl co mam teraz zrobić jak tak osoba będzie się na mnie przyglądała i tylko o tym myślę) wtedy mnie muruje i zaczynam się jąkać nie wiem co powiedzieć drgają mi miesnie twarzy i robie dziwne miny. Od jakiegoś czasu mam spowolnienie myślenie i słabszą pamięć i do tego zaczelam bac sie jezdzic autem. Co to może być? Jak sobie poradzić z tym? Czy da się to wyleczyć? :(
Witam Panią serdecznie :)

Trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego w czasie rozmowy, problemy z płynną wypowiedzią, reakcje mimiczne, osłabienie pamięci i skupienia oraz myśl, że ktoś to zobaczy, strach przed jazdą autem są typowymi objawami lęku.

Zaburzenia lękowe są dość powszechnym problemem, poruszanym przez pacjentów w gabinetach psychiatrycznych, psychologicznych oraz psychoterapeutycznych. Współczesna farmakoterapia oraz psychoterapia dysponują wieloma sprawdzonymi schematami leczenia lęków.

Na początek sugerowałabym wizytę u psychoterapeuty, porada internetowa nie jest wyczerpująca. Specjalista w bezpośredniej rozmowie z Panią musi rzetelnie ocenić co się dzieje, postawić konkretną diagnozę, także związaną z podłożem lęku.

Problemy lękowe dobrze leczy się psychoterapią. Jeśli objawy dość silne i istotnie zakłócają bądź wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie do rozważenia jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią, daje to efekty.

Proszę zadbać o siebie, 3 lata do wystarczająco długo, prawda?

Wszystkiego Dobrego.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek.

Polecam trening Biofeedback - to metoda która daje szybkie efekty w postaci umiejętności radzenia sobie ze stresem, obniżenia napięcia, autorelaksacji a także usprawnia pracę mózgu - podnosi efektywność pamięci i skupienia uwagi. A same treningi są łatwe i przyjemne, bo mają postać gry komputerowej.
Pani doświadczenie wynika najpewniej z zaburzeń lękowych. Szczegółowa analiza trudności oraz ich przyczyn wymaga wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. Zaburzenia lękowe można leczyć z bardzo dużym prawodopodobieństwem powodzenia.
Proszę pamiętać, że człowiek to bardzo złożona całość, w której dzieje się wiele rzeczy jednocześnie. I faktycznie, to co Pani opisała, to klasyczne objawy lęku, jednak porada tutaj nie może zastąpić pełnej konsultacji z profesjonalistą. Może być tak, że jednocześnie dzieje się w Pani coś jeszcze co może być przyczyną tych objawów, a co nie jest takie oczywiste na tę chwilę.
Zachęcam do udania się na konsultację z psychologiem lub z psychoterapeutą, aby w lepszych do tego warunkach przyjrzeć się bliżej temu co pogarsza Pani samopoczucie i sprawia trudności.
Aby ustalić co to dokładnie jest, jak sobie z tym poradzić i jak to wyleczyć (bo jestem przekonana, że z pewnością da się to zrobić) - potrzeba szerszego obrazu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.