Od 3 lat borykam się z problem, nie umiem utrzymać kontaktu wzrokowego gdy z kimś rozmawiam, kiedy z

4 odpowiedzi
Od 3 lat borykam się z problem, nie umiem utrzymać kontaktu wzrokowego gdy z kimś rozmawiam, kiedy zaczyna ktoś do mnie rozmawiać (w głowie mam myśl co mam teraz zrobić jak tak osoba będzie się na mnie przyglądała i tylko o tym myślę) wtedy mnie muruje i zaczynam się jąkać nie wiem co powiedzieć drgają mi miesnie twarzy i robie dziwne miny. Od jakiegoś czasu mam spowolnienie myślenie i słabszą pamięć i do tego zaczelam bac sie jezdzic autem. Co to może być? Jak sobie poradzić z tym? Czy da się to wyleczyć? :(
Witam Panią serdecznie :)

Trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego w czasie rozmowy, problemy z płynną wypowiedzią, reakcje mimiczne, osłabienie pamięci i skupienia oraz myśl, że ktoś to zobaczy, strach przed jazdą autem są typowymi objawami lęku.

Zaburzenia lękowe są dość powszechnym problemem, poruszanym przez pacjentów w gabinetach psychiatrycznych, psychologicznych oraz psychoterapeutycznych. Współczesna farmakoterapia oraz psychoterapia dysponują wieloma sprawdzonymi schematami leczenia lęków.

Na początek sugerowałabym wizytę u psychoterapeuty, porada internetowa nie jest wyczerpująca. Specjalista w bezpośredniej rozmowie z Panią musi rzetelnie ocenić co się dzieje, postawić konkretną diagnozę, także związaną z podłożem lęku.

Problemy lękowe dobrze leczy się psychoterapią. Jeśli objawy dość silne i istotnie zakłócają bądź wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie do rozważenia jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią, daje to efekty.

Proszę zadbać o siebie, 3 lata do wystarczająco długo, prawda?

Wszystkiego Dobrego.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Polecam trening Biofeedback - to metoda która daje szybkie efekty w postaci umiejętności radzenia sobie ze stresem, obniżenia napięcia, autorelaksacji a także usprawnia pracę mózgu - podnosi efektywność pamięci i skupienia uwagi. A same treningi są łatwe i przyjemne, bo mają postać gry komputerowej.
Pani doświadczenie wynika najpewniej z zaburzeń lękowych. Szczegółowa analiza trudności oraz ich przyczyn wymaga wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. Zaburzenia lękowe można leczyć z bardzo dużym prawodopodobieństwem powodzenia.
Proszę pamiętać, że człowiek to bardzo złożona całość, w której dzieje się wiele rzeczy jednocześnie. I faktycznie, to co Pani opisała, to klasyczne objawy lęku, jednak porada tutaj nie może zastąpić pełnej konsultacji z profesjonalistą. Może być tak, że jednocześnie dzieje się w Pani coś jeszcze co może być przyczyną tych objawów, a co nie jest takie oczywiste na tę chwilę.
Zachęcam do udania się na konsultację z psychologiem lub z psychoterapeutą, aby w lepszych do tego warunkach przyjrzeć się bliżej temu co pogarsza Pani samopoczucie i sprawia trudności.
Aby ustalić co to dokładnie jest, jak sobie z tym poradzić i jak to wyleczyć (bo jestem przekonana, że z pewnością da się to zrobić) - potrzeba szerszego obrazu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.