Od 10 lat zmagam się ze skrajnie wysoką prolaktyną ( obecnie 280 ng/ml przy normie do 23), mam mikro

2 odpowiedzi
Od 10 lat zmagam się ze skrajnie wysoką prolaktyną ( obecnie 280 ng/ml przy normie do 23), mam mikrogruczolaka przysadki, który jest już na tyle mały, że ciężko zmierzyć jego wymiary. Od 10 lat biorę różne leki, Bromergon, Norprolac, Dostinex- bez rezultatów, prolaktyna w ogóle nie spada. Miesiączki nie mam od 5 lat, wcześniej były nieregularne. Brałam leki - Hormonalną terapię zastępczą. Co jeszcze można zrobić, jakie badania wykonać, jaką dietę stosować, która może pomóc? Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Przede wszystkim powinna Pani skonsultować się z endokrynologiem, aby opracować leczenie. Dieta może wspomóc leczenie hiperprolaktynemii, jednak musi być ona opracowana dokładnie dla Pani, biorąc pod uwagę Pani wiek, masę ciała oraz wszystkie leki jakie Pani bierze i inne czynniki zdrowotne (tryb życia, aktywność fizyczna). Po konsultacji z lekarzem, polecam wizytę u dietetyka który rozpisze Pani indywidualny jadłospis - informacje w internecie często są sprzeczne i mylące. Pozdrawiam

Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy udać się do endokrynologa z ostatnimi wynikami badań, które Pani robiła- oczywiście jeśli nie jest Pani pod jego stałą opieką. Lekarz powinien zlecić ewentualne badania i ustalić leczenie farmakologiczne. Następnie zapraszam na konsultację, współpracuję z pacjentkami z zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku prolaktyny ważne jest leczenie, odpowiednia dieta, ale także styl życia i redukcja stresu.