Od 1,5 roku okresowo ucisk w tarczycy, badania hormonów w normie, z przeciwciał podwyższone aTPO (16

2 odpowiedzi
Od 1,5 roku okresowo ucisk w tarczycy, badania hormonów w normie, z przeciwciał podwyższone aTPO (16), delikatnie podwyższone limfoc. i monoc, USG - t. niejednorodna.
Czy mogę to jakoś powstrzymać?

Czytałem artykuły naukowe o suplementacji selenu i kurkuminy? Pytanie jak to robić poprawnie? Może są jakieś inne sposoby?
Sposoby na powstrzymanie procesu chorobowego obejmują unikanie stresu, regularne ćwiczenia, zdrową dietę i regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy. W przypadku objawów lub postępującego pogorszenia stanu zdrowia, należy skonsultować się z endokrynologiem, aby omówić opcje leczenia.
Suplementacja selenu może pomóc w zmniejszeniu poziomu przeciwciał anty-TPO i poprawić funkcję tarczycy, ale zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby uniknąć negatywnych skutków ubocznych. Dawkowanie selenu powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wyników badań.

Kurkumina jest związkiem roślinnym o potencjalnych właściwościach przeciwzapalnych, ale nie ma wystarczającej liczby badań klinicznych, które potwierdzają jej skuteczność w leczeniu chorób tarczycy. Zaleca się ostrożność przy stosowaniu kurkuminy, ponieważ może ona wpływać na działanie niektórych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwpadaczkowe.

Selen i kurkumina są często wymieniane jako suplementy, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej tarczycy, jednakże suplementacja nie jest zalecana dla każdego i może być szkodliwa w nadmiernych ilościach.

Oprócz suplementacji, istnieją inne sposoby, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej tarczycy. Należą do nich:

Dieta bogata w jod - jod jest ważnym składnikiem odżywczym dla zdrowej tarczycy. Jednakże, należy pamiętać, że nadmiar jodu również może być szkodliwy.

Dieta bogata w witaminy i minerały - witaminy i minerały, takie jak witamina D, żelazo, cynk i magnez, są ważne dla zdrowia tarczycy.

Regularna aktywność fizyczna - aktywność fizyczna może pomóc w regulacji hormonów tarczycy.

Redukcja stresu - stres może wpływać na funkcjonowanie tarczycy. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja mogą pomóc w redukcji stresu.

Sugeruję skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednią dietę i/lub suplementację na podstawie indywidualnych potrzeb.

Mam nadzieję, że ta odpowiedź pomogła i odpowiedziała na Pani pytania.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online