Obniżona hemoglobina

6 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam 23 lata i jestem na diecie wegetariańskiej już od ponad 3 lat i regularnie oddaję krew. Nigdy nie było żadnych problemów z hemoglobiną. Poziom zawsze oscylował w okolicy 14,3-14,5, niestety ostatnio na przestrzeni około 4 miesięcy spadł do 11. Zauważyłem też pojawienie się lekkich cieni pod oczami, co podobno może być objawem anemii.
Moja dieta jest bogata w zielone warzywa, fasolę, orzechy i pełne ziarno. Generalnie powiedziałbym, że odżywiam się bardzo zdrowo. Łączę też produkty bogate w żelazo i witaminę C więc nie wydaje mi się by problem leżał tutaj. Stresu także w życiu nie uświadczam. Dwie rzeczy na które padło moje podejrzenie to spożycie kawy i herbaty oraz mało snu. Sypiam średnio 6h dziennie i przez to czasem odczuwam dużą senność. Oprócz tego piję mniej więcej 1l herbaty dziennie (zielona albo czarna) i 0,5 l kawy. Nie piję jej w okolicy 0,5 h od jakiegokolwiek posiłku.
Moje pytania są następujące: Czy kawa i herbata mogą zaburzać wchłanianie żelaza nawet pite między posiłkami? Jakie inne napoje można pić by taki efekt się nie pojawiał? Czy przykładowo rooibos, napar z guarany, yerba mate lub zioła również zawierają składniki utrudniające wchłanianie żelaza? Czy 6h snu to faktycznie na tyle mało by móc powodować opisane objawy? Czy są jakieś inne kwestie na które należałoby zwrócić uwagę w tej kwestii?
Dzień dobry!
Należy przede wszystkim sprawdzić, czy niedokrwistość nie wynika z niedoboru witaminy B12, kwasu foliwoego lub B6. Trzeba wykonać badania z krwi określające poziom tych witamin. Przy diecie wegetariańskiej mocno prawdopodobny jest niedobór witaminy B12 obecnej wyłącznie w produktach odzwierzęcych.
Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyk

Dzień dobry,
po pierwsze należy sprawdzić czym jest spowodowany niski poziom hemoglobiny. Może jest to związane z niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego? Jak wygląda MCV, MCH i MCHC? Jeżeli jest Pan na diecie wegetariańskiej przez 3 lata, to istnieje możliwość, że wyczerpały się Panu "zapasy". Może ma Pan problemy z metylacją (jeśli suplementuje Pan witaminę B12, to może w nieodpowiedniej formie?)? Trzeba by było pójść do lekarza/dietetyka medycznego, który zaproponuje dalszą diagnostykę. Jeżeli chodzi o napoje (kawa, herbata, kakao i inne napary) to faktycznie, nie powinno się ich spożywać podczas posiłku przez zawartość polifenoli. Jeżeli chodzi o długość snu - 6h jest w zupełności wystarczająca.
Dzień dobry,
Wchłanianie żelaza utrudniają niektóre związki chemiczne zawarte w  żywności pochodzenia roślinnego. Należą do nich: fityniany (zawarte w otrębach, produktach zbożowych mało przetworzonych),
szczawiany (występujące w  szpinaku, szczawiu, rabarbarze),
taniny z kawy i herbaty, wapń, czy fosforany. Wchłanianie żelaza z produktów
roślinnych wynosi od 1% (ze szpinaku) do 5% (z  chleba pszennego).
Na wchłanianie żelaza niekorzystnie wpływa również nadmiar błonnika. Do
czynników ułatwiających wchłanianie żelaza zaliczamy: kwaśną treść żołądkową,
witaminę C, czynnik mięsny, miedź, kobalt oraz mangan. Wchłanianie żelaza z mięsa sięga blisko 20%. Proponuję wykonać kompleksową diagnostykę czyli oznaczyć poziom żelaza, ferrytyny, transferyny oraz morfologię. Dobrze byłoby w Pana sytuacji dokonać oceny sposobu żywienia w oparciu o 24-h wywiad żywieniowy. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
tak duże ilości kawy i herbaty dają łącznie sporą dawkę kofeiny i tanin. Niestety, w takich ilościach mogą nieco zaburzać wchłanianie żelaza. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie ogólnej ilości tych napojów na rzecz wody mineralnej, a także zastąpienie przynajmniej części wspomnianym przez Pana naparem rooibos naprzemiennie z naparem z pokrzywy.
Optymalna długość snu dla dorosłego człowieka to ok. 7h.
Niedokrwistość może pojawić się także w wyniku niedoboru witaminy B12, częstego u restrykcyjnych wegetarian lub wegan. Czy spożywa Pan ryby, mleko, jaja, sery?
Czy uprawia Pan aktywność fizyczną? Zwiększony nacisk na podeszwy stóp np. podczas długotrwałego biegania może powodować przyspieszoną degradację czerwonych krwinek.
Polecam sprawdzić więcej parametrów z krwi, której dadzą szerszy obraz sytuacji: ferrytyna, TIBC, transferyna, hematokryt, poziom witaminy B12.
Czy w ostatnim czasie odczuwał Pan jakieś problemy żołądkowe? Jeśli tak, warto zastanowić się nad stanem zapalnym żołądka i skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem. Na początek jednak, polecam wykonać dodatkowe badania laboratoryjne i skonsultować je z lekarzem rodzinnym.
Przede wszystkim pytanie czy suplementuje Pan/i witaminę B12. Sam wynik hemoglobiny nie mówi zbyt wiele. Kawa i herbata mogą zaburzać wchłanianie żelaza. Inne napary nie powinny stanowić tego problemu. Natomiast ważniejsze na chwile obecną jest sprawdzenie innych parametrów morfologii krwi tj. ilość czerwonych krwinek, MCV, MCHC oraz MCH. Ewentalnie rozaważyć oznaczenie poziomu kwasu metylmalonowego. Wszyscy wegetarianie muszą suplementować witaminę B12, jeśli tego Pan/i nie robi natychmiast włączyć suplementację i zaprzestać oddawania krwi na minimum pół roku, aby poprawić wyniki oraz stan zdrowia.
Witam serdecznie,
Dieta wegetariańska może prowadzić do anemii, jeśli jest nieprawidłowo zbilansowana. Ciężko to stwierdzić bez dokładnej analizy jadłospisu, wywiadu żywieniowego, badań. Warto zadbać o odpowiednią ilość białka, witaminy C, kwasu foliowego i witaminy B12, które wspierają polepszają wchłanianie żelaza. Herbata i kawa upośledzają wchłanianie żelaza, największe takie działanie mają pite podczas posiłku, ale warto ich unikać do 1,5h przed i po posiłku. Zamiast tego można pić herbaty owocowe i ziołowe, a także czasem herbatę czerwoną, gdyż zawiera ona mniej taniny. Można również pić soki owocowe z witaminą C.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka