objawy jakie mam a wynik rezonansu,co dalej?

3 odpowiedzi
Witam.
Jestem z Rybnika.od dłuższego czasu miewam bóle głowy ale nie przewlekłe tylko ostre klujące lub przechodzące a zarazem nagłe które wymagaj całkowitego zatrzymania sie. miewam skurcze dłoni,odczuwam uczucie zimna tak głebokie ze nieraz nie umie sie nawet przebrać bo sadze ze zamarzam nawet w słoncu przy 45 stopniach również marzne.Jest to fala przerazliwego zimna która zostawia za soba strzelajace zeby i skostniałe dłonie czasem tez nogi.Wykluczona jest stany zapalne zył ,robiłam badania.Zdarza sie ze widze cos wystajacego ze sciany czy gdzies na mojej drodze a za kilku sekund nie pamietam o tym o wpadam na te przedmioty.kiedy sie budze jestem czesto zaśliona a chociaz w głowie dobrze ustawiam słowa czasem słysze ze gadam bez sensu albo najzwyczajniej nie umie sie wysłowic.Czytam buzo,zawsze znałam słowa i wymawiałąm a dzis niby wiem co z czym ale wymowic czesto czegos nie potrafie.Zapominam nielam o wszystkim,przypominam sobie duzo później ale najczelniejszej to jak zobaczę bądź ktos mi przypomnie lub z czegoś innego to wyniknie.Robiłam nowe okulary rok temu,dałąm za nie niemal 2tys a dzis znów powinnam myslec o zmianie.Mam 43 lata a co jakis czas potrafię zamknąć sie w szafie i płakać czasem niewiem nawet dlaczego ale ze powinnam nieżyć,lekkie skrzywienie kogoś obok potrafi czasem wywołać tak głęboką depresje ze samobójstwo to jedyne wyjście.Potem znika jak ręką odjął.Ostatnio musze noszyć wkłądke bo bez zadnej przyczyny zaczeło mi lecieć siku.w stopach czasem miewam skurcze ze jesli mam byty musze je sciagac natychmist . Zawroty zdarzaja sie tez najczesciej przy wstawaniu chociaz wyniki krwi mam dobre.Niczego nie umie zapamiatac, wewnętrznie odrzuca mnie od rzeczy nowych bo nie zapamietuje.LKiedy pojawia sie coś trudniejszego chodzby w czytanej ksiazce dostaje paniki i musze przestac czytac czesto na długo.Teraz niewiem czy to wszystko co mnie trapi ale z racji na bole gowy w tamtym roku zrobiłąm Tk i w tym miałam powtórzyć.Poniewaz miałam robic płątnie uznał lekarz ze najlepiej bedzie zrobic rezonans głowy z kontrastem i tu majac ten wynik zastanawiam sie co dalej i co włąsciwie mi jest....

opis rezonasu:
nieliczne,drobne ogniska demielinizacyjne śr.do 3mm w istocie białej podkorowej obu półkul mózgu,słabo hyperintesywne w sekwencjach T2-zależnych.Łącznie ok 10 zmian.Nieco wieksze ognisko śr.ok.5mm słabo widoczne w sekw T2 TSE w prawym płacie ciemieniowym przykomorowo..Wskazana kontrola

szeroki zbiornik możdżkowy górny szerokość 12x16mm
ciało modzelowate prawidłowej grubosci w obrebie jego części przedniej po stronie prawej drobne smugowate ognisko szerokosci 2-3 mm o sygnale zblizonym do istoty białej- demielinizacyjne

Struktury tylnojamowe w normie nieco wyzej siega zbiornik wielki ok 1cm powyzej otworu wielkiego -odmiana anatomiczna,mozliwa równiez nieduza torbiel pajęczynówki w tej okolicy szerokosci ok 12mm .drobne ogniska sygnału tłuszczowego w piramidzie prawej kosci skroniowej,w okolicy kanału t.szyjnej śr do 7-6 mm

Czy moze powiedzieć mi pani co dokłądnie dla mnie to znaczy badz co mam zrobić z moimi objawami by ustapiły?
prosze o pomoc,pozdrawiam
Sylwia
Witam, pytanie jest trudne, ponieważ interpretacja wyniku badania MRI jest zależna od badania neurologicznego i wywiadu oraz oceny zdjęć- dla neurologa ważny jest rozkład zmian i tak jak zaznaczył radiolog kontrolne badanie czy pojawiają się nowe zmiany. Objawy, które Pani opisała również trudno ocenić bez dokładniejszego wywiadu i badania, dotykają one wielu dziedzin poza neurologiem, koniecznie również zaleciłbym konsultację urologa z powodu nietrzymania moczu ( + badanie ogólne moczu), konsultacje psychologa i psychiatry pod kątem zaburzeń pamięci,zaburzeń depresyjnych, można też rozważyć ocenę pod kątem zaburzeń hormonalnych i elektrolitowych.

Pani Sylwio
Bardzo mi przykro z powodu tak wileu nasilonych objawów.
Objawy, które pani opisuje wymagają zebrania dokładniejszego wywiadu i pełnego badania neurologicznego. Opis badania MRI to za mało, aby wystarczyło do oceny- należy dokładnie obejrzeć obrazy. Wymaga Pani nie tylko diagnostyki neurologicznej, ale również reumatologicznej (częśc objawów, jak n.p. marznięcie kończyn może mieć tło ogólnoustrojowe związane z patologią tkanki łącznej) i wskazane jest badanie psychologiczne (m.in. ze względu na zaburzenia lękowe). Proszę nie traktować mojej odpowiedzi jako pełnej konsultacji neurologicznej, ani zakończenie diagnostyki, a jedynie wskazówki co do dalszego postępowania.
Pozdrawiam
Łukasz Jasek
Szanowna Pani, objawy, które Pani podaje mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych ( np.nieprawidłowości w hormonach tarczycy, czy hormonach płciowych ). Na pewno można rozpoznać u Pani zespół lękowo-depresyjny, którym powinien się zająć psychiatra. Co do MRI mózgowia to obraz nie jest niepokojący i nie tłumaczy Pani dolegliwości. Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami Ewa Ogrosowska-Hamankiewicz