Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście ek

2 odpowiedzi
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia bo psychoterapeuci w tym nurcie jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do jednego. Porównał to do religii, że to tak jakby jednocześnie wierzyć w Boga i być ateistą. Czy to prawda? Np. psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Może być tak wiele zdań, co ludzi na świecie. Różne paradygmaty są inaczej interpretowane. Każda ze szkół ma różne narzędzia i postawy psychoterapeutów. Porównałabym to do umysłów analitycznych i zadaniowych. Są osoby, które są bardziej emocjonalne, rozumieją dobrze swoje emocje, postępowanie, mają większy poziom empatii i współodczuwania z innymi ludźmi. Są też osoby, którym trudniej pochylić się nad emocjami, zrozumieć je, odczuwać, ale zdecydowanie są bardziej efektywne w działaniu, przysługach. Nie znaczy to jednak, że osoby z jednej czy drugiej grupy mogą nie skorzystać z "narzędzi" drugiej grupy.
Tutaj psychoterapia psychodynamiczna czy analityczna jest skoncentrowana na analizie, rozmowie (głównie), a psychoterapia poznawczo-behawioralna uczy przede wszystkim działania, posiada narzędzia radzenia sobie z konkretnymi objawami.
W psychoterapii integracyjnej specjaliści łączą paradygmaty i narzędzia. Na pewno do któregoś z nurtów jest mu bliżej, do innego dalej, ale może posługiwać się technikami pracy z nurtów psychodynamicznych i poznawczo-bahawioralnych dopasowując je do osobowości swojego Pacjenta.

Dzień dobry.
Powiedziałabym raczej, iż to terapeucie reprezentującemu nurt integracyjny, czyli łączący założenia teoretyczne pochodzące z różnych podejść jest trudniej pracować z pacjentem. Ugruntowana i spójna teoria chroni bowiem przede wszystkim terapeutę, który pozostaje bardziej odporny, a tym samym także skuteczny w zetknięciu z psychopatologią pacjenta. Jeśli chodzi o drugie z postawionych pytań, to powiedziałabym, iż nie tyle psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się z podejściem poznawczo- behawioralnym, ile metody pracy w danym paradygmacie będą bardziej służyły danemu typowi zaburzeń. Jako podstawowe założenie przyjmuje się, iż terapia w nurcie psychodynamicznym będzie z założenia odpowednia przy zaburzeniach osobowości, a terapia poznawczo- behawioralna na przykład przy zaburzeniach lękowych czy fobiach. Ostatecznie jednak to i tak pacjent podejmuje decyzję w jakim nurcie psychoterapeutycznym chciałby się leczyć. Dobrze jednak kiedy posiada choć minimalną wiedzę dotyczącą założeń poszczególnych podejść. Zawsze jednak podczas konsultacji omawia się z pacjentem rodzaj i sposób pracy, tak, by w tym zakresie miał on możliwie najpełniejszy obraz.
Pozdrawiam serdecznie i życzę trafnych wyborów dotyczących właściwego nurtu psychoterapii. Małgorzata Grygier- Stępień