Obecnie suplementuje witaminę D3. Zażywam raz na tydzień dwie kapsułki leku dekristol 20.000. Mimo d

2 odpowiedzi
Obecnie suplementuje witaminę D3. Zażywam raz na tydzień dwie kapsułki leku dekristol 20.000. Mimo dużej dawki robiąc co jakiś czas badania widać, że wyniki dochodzą max do około 40. Nigdy nie miałem nadmiaru. Chciałbym włączyć do suplementacji magnez, ponieważ leczę się psychiatrycznie i na co dzień mam silne objawy związane z lękiem i depresją. Magnez podobno ułatwia wchłanianie wit d3 tak jak też cynk. Czy w takim przypadku konieczne jest branie witaminy K, dzięki której wapń nie będzie się osadzał tam gdzie nie trzeba tylko szedł do kości?
Dzień Dobry, optymalne stężenie 25(OH)D we krwi do 30-50ng/ml.
Zalecana dawka dla osoby dorosłej do 2000IU u osób przy prawidłowej masie ciała, ale np. w przypadku nadwagi albo osób starszych rekomendowana dawka to 4000IU. U Pana dawka jest 3 krotna 6000IU co przy leczeniu niedoboru wit D jest bardzo powszechne. Natomiast dalszy plan leczenia musi Pan konsultować z lekarzem prowadzącym.
Łączenie witD z witaminą K2 i wapniem nie jest obecnie zalecane i brakuje dowodów, że witamina K chroni przed zwapnieniem tkanek. Wit D ułatwia wchłanianie wapnia, ale nie ma dowodów, że wit K chroni przed hipercalcemią

Z opisu wynika, że dawka witaminy D3 jest dobrze dobrana. Nie ma potrzeby suplementacji wit K2.