Niewysypiam się

3 odpowiedzi
Od dawna nie potrafię się wyspać. Nieważne czy śpię 7,8 czy 12 godzin i tak będę niewyspana. Często przebudzam się w nocy, mówię przez sen. Trudno jest mi tez zasnąć. Ciagle chodzę zmęczona. Co mi jest i jak to leczyć?
Zaburzenia snu są często objawem zaburzeń psychicznych np. zaburzeń depresyjnych. W zaburzeniach snu często stosuje się leki przeciwdepresyjne. W celu zdiagnozowania przyczyn zburzeń snu zalecane jesr zgłoszenie się do specjalisty.

Osoby cierpiące na bezsenność skarżą się na trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, zbyt wczesne budzenie się lub sen o złej jakości, który nie daje wypoczynku. Aby te objawy były traktowane jako nieprawidłowe, zaburzenia snu muszą prowadzić do gorszego samopoczucia lub zaburzać funkcjonowanie w ciągu dnia. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) zaburzenia snu dzieli się na nieorganiczne i organiczne, czyli niezwiązane lub związane z chorobami układu nerwowego lub somatycznymi. Amerykańska klasyfikacja chorób i zaburzeń psychicznych (DSM-IV) dzieli zaburzenia snu na pierwotne i wtórne, czyli na występujące samoistnie lub towarzyszące innym chorobom. Bezsenność najczęściej jest związana z zaburzeniami psychicznymi (szczególne depresją i zaburzeniami lękowymi), przewlekłymi chorobami somatycznymi (np. zaburzeniami hormonalnymi, przewlekłymi stanami zapalnymi np. reumatoidalnymi, przewlekłymi zespołami bólowymi, chorobami neurologicznymi i narządu ruchu, które uniemożliwiają aktywność fizyczną w ciąg dnia) oraz uzależnieniami na przykład od alkoholu. Poszukiwanie przyczyny bezsenności należy rozpocząć od oceny ogólnego stanu zdrowia. Ocena ta, wykonywana zwykle przez lekarza rodzinnego, obejmuje zebranie wywiadu, badanie lekarskie, pomiar ciśnienia tętniczego oraz, gdy jest to wskazane, wykonanie badania EKG i badań laboratoryjnych. Jeśli stan somatyczny nie wskazuje na możliwą przyczynę bezsenności, kolejnym etapem jest wykluczenie zaburzeń psychicznych. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Zaburzenia snu mogą wynikać z wielu czynników, zatem żeby je skutecznie leczyć najpierw należy ustalić przyczynę. A powody mogą być różne, np. schorzenia somatyczne, zespół bezdechu sennego, nieprawidłowa higiena snu. Częstą przyczyną zaburzeń snu są również sytuacje stresowe, zaburzenia nastroju itp. Zachęcam do udania się do specjalisty celem ustalenia przyczyny i doboru odpowiedniej terapii. Pozdrawiam serdecznie.