Nie potrafię nawiązywać żadnej relacji z mężczyznami, ani na płaszczyźnie koleżeńskiej, ani tym bard

11 odpowiedzi
Nie potrafię nawiązywać żadnej relacji z mężczyznami, ani na płaszczyźnie koleżeńskiej, ani tym bardziej romantycznej. W towarzystwie mężczyzn w każdym wieku czuję się nieswojo, niezręcznie, mam ochotę jak najszybciej zakończyć rozmowę, Nie mam tego problemu w relacjach z kobietami, przy nich jestem otwarta i czuję się swobodnie. Nie przeszłam żadnej traumy związanej z mężczynami, nigdy od żadnego nie doświadczyłam przykrości ani upokorzenia,a mimo to żadnemu nie pozwalam się do siebie zbliżyć i unikam jak ognia kontaktu z nimi. Mój ojciec również nigdy nie wyrządził mi krzywdy, bardzo dobrze traktuje moją mamę i stanowi dla mnie właściwie wzór mężczyzny, mimo że oczywiście ma wady typu wybuchowy charakter i nieumiejętność rozmawiania o uczuciach i okazywania ich. Mogłabym prosić o próbę wyjaśnienia takiego stanu rzeczy i poradę? Byłabym bardzo wdzięczna.
Kluczem do zlalezienia odpowiedzi może być dokładna analiza relacji w Pani rodzinie. Warto się przyjżeć treściom jakie niosły przekazy, opinie czy przekonania wyrażane w różny sposób przez rodziców.
Mamy zbyt mało danych by udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a forum internetowe nie jest dobrym miejscem do tego typu rozmowy. Odpowiedzi warto poszukać w czasie indywidualnych spotkań z terapeutą. Polecę także udział w treningach psychologicznych. (Na mojej stronie ukazują się zaproszenia)
Pozdrawiam Izabela Kuminiak

Niestety diabeł może tkwić w szczegółach, wyjaśnień przyczyn skutecznie można szukać na zasadzie współpracy 2 osób.
Współczuję sytuacji w której, samej siebie Pani nie rozumie skąd się biorą trudności.
Hipotezą wyjasniajacą przyczyny może być niesatysfakcjonujaca relacja z ojcem - jednak trzeba by o nią dopytać.
Kolejna sferą wartą dopytania/ rozważenia to Pani przekonania dotyczące mężczyzn oraz sytuacji z nimi związanych.
Oraz praca indywidualna związana z adekwatnoscia przekonań.
Pozdrawiam serdecznie Kuchta Robert
Szanowna Pani
Źródeł takiej sytuacji może być bardzo wiele. Np. przekonania rodzinne wśród kobiet Pani rodziny na temat mężczyzn. Również doświadczenia koleżeńskie na etapie dzieciństwa, dorastania, czy nawet w życiu dorosłym. Wybuchowy charakter Pani ojca i nieumiejętność rozmawiania o uczuciach również mogą się do tego przyczyniać,bowiem relacje rodzinne, rozmawianie o uczuciach, reakcje emocjanalne i sposób komunikowania się są elementami, które kształtują nasze kompetencje społeczno-emocjonalne i interpersonalne. Zachęcam Panią do skorzystania z wizyty u psychologa w celu głębszego zrozumienia dlaczego Pani nie może nawiązać relacji z mężczyznami oraz znalezienia rozwiązań jak sobie z tym poradzić.
Z wyrazami szacunku
Anna Arciuch
Dzień dobry. Pani zachowanie względem mężczyzn może mieć różnorakie przyczyny. W psychologii nie da się ustalić przyczyny tylko na podstawie objawów. dlaczego więc jeśli chce Pani rzeczywiście dowiedzieć się dlaczego reaguje Pani tak a nie inaczej polecam psychoterapię. Serdecznie pozdrawiam psychoterapia-krakow.net
Relacja z ojcem jest matrycą wszystkich innych związków z mężczyznami. To co ma kluczowe znaczenie to jakość związku emocjonalnego pomiędzy ojcem a córką -to czy czuła się bezpiecznie, zauważona, ważna. Jaka była wymiana emocjonalna między nimi, czy tata odpowiadał na jej potrzeby, był dostępny. Czasem ktoś zachowuje się dobrze poprawnie, pozornie może się wydawać że stanowi dobry wzór mężczyzny. Jednak kiedy nie potrafi rozmawiać o uczuciach, okazywać ich trudno jest zbudować dobrą więź. Warto podjąć pracę terapeutyczną związaną z przyglądaniem się swoim dziecięcym doświadczeniom i przeżyciom w relacji z ojcem - nazwanie i uporządkowanie ich otworzy nową drogę do tego by w towarzystwie mężczyzn czuć się dobrze i swobodnie.
Witam serdecznie, to co Pani napisała jest bardzo ogólne, trzeba przyjrzeć się temu co się dzieje szerzej, wtedy będzie można odpowiedzieć dlaczego tak jest. Zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Nie zawsze zależność pomiędzy przyczyną a widoczną reakcją jest oczywista i widoczna na pierwszy rzut oka. W Pani przypadku trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdyż warto byłoby przyjrzeć się temu zagadnieniu bardziej szczegółowo. Myślę, że warto skorzystać z konsultacji u psychologa lub terapeuty. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dzień dobry,
zrobiła Pani ważny krok – uświadomiła sobie problem, rozpoczęła poszukiwanie wsparcia. Zachęcam do kontaktu z psychologiem. Rozmowa ze specjalistą pozwoli właściwie zdiagnozować trudności oraz ustalić skuteczne formy pomocy. Pozdrawiam.

Maciej Krzymowski - psycholog, seksuolog, diagnosta.
Dzień dobry. Po przeczytaniu Pani listu przyszły mi do głowy dwa pytania. Po pierwsze, kiedy zaczęły się trudności, tzn. czy kiedykolwiek miała Pani jakąś dobrą relację z mężczyzną, nawet niezbyt bliską. Po drugie, w którym momencie taka sytuacja zaczęła Pani przeszkadzać. Bardzo istotne są Pani przekonania odnośnie mężczyzn, ale też samej siebie, komunikacji między płciami, roli kobiety i jej wartości. Na pewno warto przyjrzeć się tym sprawom na psychoterapii, pierwszy krok już Pani zrobiła - zauważyła problem. Pozdrawiam.
Witam.
Nierozsądne byłoby diagnozowanie Pani problemu na podstawie niewielkiej liczby informacji, jakie Pani podała. Być może przyczyną jest problem z niskim poczuciem własnej wartości lub kobiecości oraz przekonaniem, że mężczyźni oceniają Panią jako potencjalną partnerkę, co powoduje w Pani duży dyskomfort i woli Pani unikać jakichkolwiek konfrontacji z płcią przeciwną. Niemniej jednak na tę chwilę nie mogę tego jednoznacznie stwierdzić. Gorąco polecam podjęcie psychoterapii indywidualnej, w trakcie której spróbuje Pani wspólnie z terapeutą dokładnie nazwać problem, określić jego przyczynę, a przede wszystkim przepracować emocje, które powodują wycofywanie się z kontaktów męsko - damskich. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Dzień dobry. Przyczyn takich trudności może być wiele, nie sposób tego zrozumieć na podstawie paru wyrywkowych informacji. Psychoterapeuta mógłby przeprowadzić dokładny wywiad na temat Pani życia od dzieciństwa aż do chwili obecnej i wtedy postawiłby pewne hipotezy i zaproponował adekwatną pomoc. Pozdrawiam serdecznie.