Nie pije codziennie a jak wypije to na drugi dzień mam wyżuty i žle się czuję czy jestem alkocholiki

5 odpowiedzi
Nie pije codziennie a jak wypije to na drugi dzień mam wyrzuty i źle się czuję czy jestem alkoholikiem?
Dzien dobry. Niestety brakuje mi w Pana wiadomości konkretnych informacji. Czy wyrzuty, o których jest mowa dotyczą samego faktu picia, czy sytuacji, zachować, do których dochodzi gdy jest Pan pod wpływem alkoholu. Również nie mam jasności co do faktu złego samopoczucia na drugi dzien. Czy jest to konsekwencja ilości alkoholu, wypitego dnia poprzedniego, czy może złamania obietnicy złożonej sobie bądź innej osobie. Myśle jednak, ze to iż postanowił Pan wysłać zapytanie, może być efektem tego, ze coś Pana w swoim sposobie picia niepokoi. To jest ważny moment do tego, zeby przyjrzeć sie swoim kontaktom z alkoholem. Najbardziej wnikliwie i konstruktywnie można to zrobić na konsultacji z terapeuta specjalizującym sie w pracy z osobami uzależnionymi, do czego bardzo zachęcam. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka Kachel

Rozumiem, że o ile zadał Pan to pytanie to sam widzi Pan u siebie jakąś nadmiarowość w sięganiu po alkohol. W zdiagnozowaniu choroby alkoholwej wyrzuty sumienia i picie z przerwami nie są wystarczającym objawem do postawinia takiego rozpoznania; ale myślę, że wskazane byłoby udać się do specjalisty ds. uzależnień i porozmawianie z nim o Pana zwyczajach związanych z wypijaniem alkoholu.
Drogi Panie,
na podstawie tak krótkiego opisu trudno o szczegółową analizę Pana problemu. Jak często Pan pije alkohol? Ile? Dlaczego? Myślę, że najwłaściwszym rozwiązaniem będzie umówienie się na konsultację do psychologa i porozmawianie o szczegółach.
Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog
Wyrzuty sumienia są sygnałem, iż spożywanie alkoholu powoduje jakiś dyskomfort. Ma negatywny wpływ na to, co Pan o sobie myśli, jak siebie przeżywa. Jakie ma dla Pana znaczenie bycie tudzież niebycie alkoholikiem? Czy Pan ma poczucie, iż jest alkoholikiem? Czy ktoś bliski tak mówi? To są pytania, na które może Pan poszukać odpowiedzi sam lub podczas spotkań z psychologiem / terapeutą uzależnień. Pozdrawiam Patrycja Abbink
Szanowny Panie,
Same wyrzuty sumienia występujące dzień po wypiciu alkoholu nie są wystarczające do postawienia rozpoznania zespołu uzaleznienia od alkoholu. Nie mniej jednak mogą być sygnałem ostrzegawczym świadczącym o tym, że być może Pana picie nie wygląda do końca tak, jak by Pan chciał. Zachęcam do konsultacji z lekarzem psychiatra mającym doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi/pijącymi szkodliwie lub ze specjalistą psychoterapii uzależnień. Podjęcie działania odpowiednio wcześnie może uchronić przed poważniejszymi problemami w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie.