Nie mam ruchu przez depresję, jedyny mój ruch to pójście do łazienki, kuchni albo salonu, a tak to c

2 odpowiedzi
Nie mam ruchu przez depresję, jedyny mój ruch to pójście do łazienki, kuchni albo salonu, a tak to ciągle siedzę. Jednak gdy już gdzieś wychodzę, to jak idę mocno boli mnie prawa noga i dolna część pleców też po prawej stronie. Dlaczego tak jest? Dlaczego z lewą stroną wszystko jest ok, a prawa boli?
Każdy z nas w pewnych momentach może mieć skłonność do reagowania dolegliwościami fizycznymi na trudności, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zazwyczaj stosowane mechanizmy radzenia sobie z bólem i trudnościami psychicznymi nas zawodzą. Wówczas ciało staje się nośnikiem emocjonalnych komunikatów. Pomimo, że taka „cielesna rozgrywka” jest na pewno dla Pana/ Pani nieprzyjemna, a czasami wręcz może być niebezpieczna dla zdrowia, można na nią spojrzeć również, jako na pewien komunikat, który należałoby spróbować odczytać i zrozumieć, niosąc ulgę w chorobie. Próbą takiego właśnie odczytywania nieświadomych komunikatów jest psychoterapia psychodynamiczna/ psychoanalityczna kierowana na rozumienie procesów nieświadomych. Niewątpliwie opisywane przez autora pytania zaburzenia mieszczą się gdzieś na granicy między medycyną, a psychologią. Myślę, że bardzo istotne jest to, by te dwie dziedziny się tutaj przeniknęły i szukały wspólnych metod niesienia pomocy. Osoba która trafia do psychoterapeuty z nasilonymi objawami somatycznymi lub wręcz chorobą psychosomatyczną powinna być jednocześnie odpowiednio zdiagnozowana przez lekarza specjalistę i w razie konieczności leczona również farmakologicznie pod jego kontrolą. W niniejszym przykładzie korzystna byłaby dla podjętej psychoterapii konsultacja z fizjoterapeutą lub neurologiczna.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam serdecznie, depresja często objawia się wycofaniem z życia, a tym samym brakiem sił, których potrzebujemy do aktywności fizycznych. Z pewnością proste ćwiczenia fizyczne, mogą pozytywnie wpłynąć na psychikę, jeśli tylko jest taka możliwość:)
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam