Nerwica lękowa w ciąży a leki

4 odpowiedzi
Witam,
choruję na nerwicę lękową. Jestem w ciąży (3-4tydz).
Wiem o tym od tygodnia, od razu odstawilam lek (Asentra).
Jednak moje samopoczucie i objawy choroby są okropne, nie pozwalają normalnie funkcjonować
Chciałabym wrócić do leków. Czy powrót niesie za sobą wielkie ryzyko?
Obawiam się, że mogłabym gorzej zaszkodzić dziecku i sobie tymi lękami i strachem.
Nie mogę spać, strach powoduje u mnie biegunki itp. Nie jestem w stanie na niczym się skupić,
a najgorsze , że przez te objawy choroby ciąża mnie nie cieszy...
Lek. Ginekolog uważa, że nie byłoby problemu, ale polecił jednak konsultację z psychiatrą.
Proszę o pomoc. Wizyta u lekarza psychiatry dopiero za dwa tygodnie, dla mnie każdy dzień jest koszmarem
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Na Pani miejscu poczekałbym do decyzji lekarza, nie zażywając leków. To bardzo trudny wybór, są też leki alternatywne, może nie tak dobrze dobrane, ale mniej toksyczne dla płodu. Pierwszy i trzeci trymestr są najważniejsze w rozwoju dziecka.

Szanowna Pani,
farmakoterapia w ciąży jest dużym problemem. Źródła najczęściej podają formułkę - " wpływ na płód jest nieznany. Stosować tylko gdy potencjalne korzyści z leczenia przeważają nad ewentualnym ryzykiem". Informacja iście Pytyjska. Osobiście zalecałbym intensywną (możliwe, że tylko na początku) psychoterapię.
Z poważaniem
Zalecenia mówią o tym by w I trymestrze ciążą unikać jakiejkolwiek farmakoterapii. Jeśli jednak jest ona niezbędna a wszystko w Pani przypadku na to wskazuje, należy stosować sertralinę (np. Asentra) lub fluoksetynę. Życzę jednak by Pani dotrwała do wizyty bez leków a w razie pogorszenia stanu psychicznego kontynuacja leczenia będzie jednak niezbędne.
Witam!
Leki p/depresyjne z grupy SSRI należą do kategorii grupy C, czyli nie są przebadane w działaniu u kobiet ciężarnych, natomiast przy badaniach na ciężarnych samicach zwierząt miały działanie teratogenne, czyli można je stosować jeżeli korzyści są z tego większe niż zagrożenie płodu. Należy ze swoim lekarzem leczącym uzgodnić dalszą strategię leczenia! Należy poszukać czegoś bardziej przyjaznego i bezpieczniejszego. Nie daję prostych, jednoznacznych odpowiedzi, bo o takie trudno, ponadto lekarz leczący Panią lepiej zna i nie oczekuje nie zawsze jedynych, najlepszych rozwiązań - on wspólnie z Panią podejmuje decyzję i ponosi odpowiedzialność. Pozdrawiam, gratuluję i życzę powodzenia.
W. Łuczkowski.