Neoparin po wylewie, problemy z chodzeniem - jak długo - INR, D-dimery, czas protrombinowy

4 odpowiedzi
W odniesieniu do wcześniej zadanego pytania, wykonaliśmy dodatkowe badania. Kobieta, 70 lat, po wylewie 10 miesięcy, niewiele chodzi ze względu na silne zaburzenia równowagi, a jeśli chodzi to tylko z asystą drugiej osoby (trzymanie za ramie, chodzik i cały czas asysta). 1h ćwiczeń z rehabilitantem od pon-pt. + ok. 30-60 min. dziennie własnych ćwiczeń. Od pasa w górę praktycznie normalne poruszanie się (choć trochę osłabiona siła mięśni). Dodatkowo lubi dużo czasu spędzać w łóżku (ok. 4-6 godzin w ciągu dnia) - ciężko przekonać by robiła coś innego. Cały czas dostaje Neoparin 40 co drugi dzień. Wcześniej żaden z lekarzy nie zalecił nam wykonania INR. INR świeżo wykonane wynosi 0,99 (przy zakresie referencyjnym 0,90-1,20 i zakresie terapeutycznym 2,0-3,5 (nie wiem dlaczego laboratorium podaje te dwa zakresy)). Czas protrombinowy 11.5 sek (zakres referencyjny 10,4-13,0). D-dimery 698,00 ng/ml (przy zakresie referencyjnym 0,00-500,00). Wcześniej D-dimery przy Neoparin 40 codziennie d-dimery wynosiły 370 mg/nl. Morfologia prawidłowa z wyjątkiem MCHC 31,6 (przy zakresie 32,2-35,5) oraz RDW-CV 15,5 (przy zakresie 11,7-14,4). Jakie powinno być kryterium odstawienia Neoparinu? Czy należy przejmować się podwyższonymi D-dimerami?
Neoparyna nie jest lekiem zarejestrowanym do leczenia udaru mózgu. Zapobieganie żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów internistycznych unieruchomionych z powodu ostrych schorzeń nie powinno trwać dłużej niż 14 dni. Nieznaczne podwyższenie D-dimerów nie powinno stanowić problemu, należy skontrolować wynik jeszcze raz i skonsultować go z internistą lub lekarzem POZ. Dalsze leczenie należy prowadzić w poradni neurologicznej.

Dzień dobry,
Podwyższone wartości D-dimeru nakazują przeprowadzenie diagnostyki w kierunku powikłań zatorowo-zakrzepowych. Ze względów prawnych nie mogę "na odległość" ingerować w leczenie. Proszę porozumieć się z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam, Krzysztof Zapałowicz
celowe jest podaanie Betaserc ODT 24 mg 3 x dz
Dzień dobry,
kryterium odstwienia neoparinu zależy od wskazań z jakich został włączony .
Podwyższone D-dimery w tak niewieklim stopniu moga swiadczyć o bardzo wielu rzeczach , gdyż jest to bardzo czuły marker.
Decyzja powinna byc podjęta na wizycie, gdyż dotyczy bardzo istotnych kwestii.