Nawracające bóle głowy i infekcje gardła

3 odpowiedzi
Od ponad dwóch miesięcy miewam bóle głowy w okolicy nad oczami, promieniujące w górę, które przypominają zawroty, cały czas odczuwam nietypową "obolałość" tej okolicy, której nigdy wcześniej nie miałem. Bóle nasilają się, gdy uciskam tę okolicę, zdarzają się nieregularnie, najczęściej popołudniami, towarzyszy im lekkie podwyższenie temperatury oraz lekkie rumieńce na policzkach.

W czasie tych ponad dwóch miesięcy przeszedłem cztery infekcje, w których temperatura dochodziła do 38,5 stopnia, ale po jednym dniu spadała, katar także nie utrzymywał się dłużej niż dzień czy dwa. Za każdym razem infekcja rozpoczynała się bólem gardła, który przez jakiś czas dokuczał. Laryngolog stwierdzał raz początki anginy, sugerował infekcję wirusową, ostatnia choroba była jego zdaniem bakteryjna, wziąłem w tym okresie mnóstwo antybiotyków, tygodniowe dawki najpierw Taromentinu i Metronidazolu, potem Clindamycinu, ostatnio na początku listopada Duomoxu (3 x dziennie 1000 mg). Mimo to bóle głowy wracają co jakiś czas, dalej odczuwam bolesność gardła (przez cały czas leczenia mówiono, że "nie jest ładne"), a także jakby lekką gulę tam w środku, mam też lekko przytkany nos, z którego jednak nie sączy się katar, rzadko udaje mi się coś wydmuchać - była to ostatnio żółta wydzielina.

Dodam, że w okresie choroby byłem konsultowany okulistycznie, wszystko w najlepszym porządku, a także neurologicznie - tomograf głowy nie wykazał nic niepokojącego poza torbielą w zatoce, jednak laryngolog radził jej na razie nie ruszać. Sprzed dwóch lat mam stwierdzone laryngologicznie przewlekłe zapalenie zatok, teraz pędzlowałem przez dłuższy czas migdałki płynem z jodyną na zalecenie tego samego mojego laryngologa, ale wciąż nie czuję się tak dobrze jak przed trzema miesiącami, dolegliwości gardła, przytkanie nosa i bóle głowy opisane wyżej nie ustępują.

Bardzo proszę o radę, co mogę teraz zrobić, by się w pełni wyleczyć.
Witam.
Dolegliowści jakie Pan/Pani opisuje tworzą obraz przewlekłego zapalenia zatok. Po zbadaniu pacjent otrzymuje leczenie farmakologiczne a także do rozważenia jest leczenie operacyjne. Zalecam również wykonać konsultację alergologiczną.
Pozdrawiam
Katarzyna Bitowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Mimo, że starał się Pan opisać tu wszystko dokładnie, to jednak nic nie zastąpi wizyty, bardziej ukierunkowanego wywiadu i badania. Osobiście staram się stosować antybiotyki maksymalnie rzadko. Mimo, że leczą ostre infekcje bakteryjne, to wyjaławiają organizm z "dobrych bakterii". Po antybiotykoterapii pacjent jest wyjałowiony, osłabiony i bardzo podatny na infekcje wirusowe. Być może po tylu antybiotykach wpada Pan z jednej infekcji w drugą. Mogło się też uaktywnić przewlekłe zapalenie zatok, którego również się nie leczy antybiotykami. Na pewno nie zaszkodzą Panu, a mogą pomóc: probiotyki (lub synbiotyki), preparaty podnoszące odporność ziołowe lub np. Betaglukan, lub wyciąg z aloesu drzewiastego, jeżówki czy czarnego bzu. Wskazane pewnie też byłoby płukanie nosa i zatok. Nazwy preparatów podadzą Panu w aptece. Zachęcam od wizyty.
Zapraszam na badanie endoskopowe. Po jego wykonaniu ustalimy plan leczenia. Jest prawdopodobne, że ma Pan obrzęk ujść zatok. Nie bez znaczenia jest też fakt, że organizm jest mocno osłabiony po licznej antybiotykoterapii.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.