Nasilający się ból stopy

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Dwa lata temu zacząłem przygodę z bieganiem. Temat potraktowałem bardzo profesjonalnie. Plan treningowy, odpowiednie obuwie i porady trenera przyniosły spore postępy. Po roku treningów przebiegłem swój pierwszy półmaraton. Nigdy nie miałem kontuzji. Niestety nadmiar pracy (jestem kucharzem) spowodował, że musiałem zrezygnować z treningów. Po pół roku zacząłem odczuwać lekki ból w prawej stopie. Najbardziej odczuwalny był pomiędzy bliższym paliczkiem palca, a I kością śródstopia. Od tego czasu objawy zaczęły się nasilać i odczuwam spory dyskomfort podczas pracy, dłuższych spacerów i rano kiedy wstaję z łóżka. Naciśnięcie tego miejsca powoduje bardzo mocny ból promieniujący w kierunku dużego palca.
Te same objawy powoli zaczynam odczuwać w lewej stopie.
Chciałem wrócić do biegania, ale dyskomfort jest zbyt duży.
Proszę o poradę, jak poradzić sobie z tym problemem.

Pozdrawiam,
Paweł
Bolesność w stawie śródstopno-paliczkowym może być wywołana wieloma czynnikami: przeciążenie, zwyrodnienie stawu , złamanie w obrębie trzeszczek , dna moczanowa.
Warto wykonać zdjęcia rtg celem postawienia prawidłowej diagnozy

Objawy mogą sugerować zmianę guzowata w nerwie tzw nerwiak i wiążą się raczej z zaprzestaniem treningu niż bieganiem. Najskuteczniejszym leczeniem jest wycięcie zmiany, ew podanie pod kontrolą usg leku zmniejszającego obrzęk
proszę sprawdzić poziom kw.moczowego (2 lub 3 x) wskazane byłoby również wykonanie zdjęcia RTG i następnie wizyta u Ortopedy
Konieczne zbadanie, na podstawie powyższego opisu nie jestem w stanie ustalić przyczyny i wydać zalecenia.
Dzień dobry.
Proponuję: badanie ortopedyczne, Rtg i oznaczenie stężenia kwasu moczowego (badanie z krwi).
Kilka schorzeń może dawać podobne dolegliwości, ale powyższe powinno rozwiązać problem kliniczny. Najprawdopodobniej jedna lub więcej z poniższych:
- paluch sztywny / koślawy / zwyrodnienie
- zapalenie powięzi podeszwy
- dna moczanowa
Z poważaniem.