Na terenie województwa podkarpackiego są duże wahania ciśnienia. Podobno źle to wpływa na psychikę.

2 odpowiedzi
Na terenie województwa podkarpackiego są duże wahania ciśnienia. Podobno źle to wpływa na psychikę. Jak w takiej sytuacji sobie pomóc ?
Dzień dobry
Jeżeli ma się problemy z psychiką to najlepiej odwiedzić psychologa, terapeutę i porozmawiać o problemie. Potem można dobrać tak sposób postępowania, aby wahania ciśnienia nie miały wpływu na psychikę.
Pozdrawiam
Jolanta Kudera

Gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą determinować samopoczucie osób, które są nadwrażliwe na zmiany warunków pogodowych. Nie ma zaleceń co do postępowania w takich sytuacjach, ale z pewnością zbilansowana dieta, opierająca się na produktach niskoprzetworzonych, bogata w witaminy i składniki odżywcze będzie pomocna. Warto zbadać stężenie witaminy D i jeśli jest to niezbędne wdrożyć jej odpowiednią suplementację (od października do kwietnia jest ona obowiązkowa w naszej szerokości geograficznej), gdyż jej niedobór zwiększa ryzyko depresji. Warto również zadbać o obecność w diecie produktów stanowiących źródło tryptofanu, który jest prekursorem serotoniny, czyli hormonu odpowiadającego za nastrój (jego źródła to m.in. jaja, sery twarogowe, mięso i jego przetwory, ryby, orzechy, migdały, banany, kakao). Dla zdrowia psychicznego istotne są kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach morskich. Magnez i cynk są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (źródła magnezu to m.in. kasza gryczana, pestki dyni, nasiona słonecznika, kakao, migdały, otręby pszenne, woda wysokozmineralizowana; źródła cynku to m.in. wołowina, drób, owoce morza, ziarna sezamu, jaja). Istotne dla układu nerwowego są także witaminy z grupy B, m.in. witamina B6 (źródła to m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, jaja) i B12 (źródła to m.in.chude mięso, jaja, ryby). Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne mogą mieć również zioła - napary z żeń-szenia czy ziele dziurawca zwyczajnego (przyjmując jakiekolwiek leki warto zweryfikować czy ich jednoczesne zażywanie z ziołami będzie bezpieczne). Regularna aktywność fizyczna oraz dobry jakościowo sen to równie ważne elementy zdrowego stylu życia, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój.