Muszę wykonać biopsje piersi. Czym roznia sie bipsje i jaka jest najmniej bolesna.

6 odpowiedzi
Muszę wykonać biopsje piersi. Czym roznia sie bipsje i jaka jest najmniej bolesna.
Biopsje piersi:
cienkoigłowa (BAC)- prawie niebolesna, uzyskuje się zawiesinę komórek, wynik to "cytologia", nie zawsze da się ocenić potencjał nowotworowy zmiany. Stosuje się przy podejrzeniu zmian przerzutowych u pacjenta ze zdiagnozowaną już wcześniej chorobą nowotworową. Jako pierwsze badanie zwykle niewystarczająca - przy podejrzeniu nowotworu wymaga BG,
gruboigłowa (BG)- w znieczuleniu miejscowym, uzyskuje się wycinek tkanek, wynik to "histopatologia", pozwalający ocenić typ zmiany (łagodna, złośliwa) i postawić rozpoznanie,
mammotomiczna (BM, próżniowa) - wersja BG - w znieczuleniu miejscowym pobiera się liczne wycinki tkankowe jak w BG, po wykonaniu licznych biopsji zmiany - często znika ona z obrazu USG lub MMG (zabieg radykalny). Jeśli obraz budzi podejrzenie raka - operator zostawia w miejscu biopsji znacznik. W przypadku zmiany łagodnej to wystarczy, w przypadku zmiany nowotworowej - konieczne jest zwykle poszerzenie marginesów, czyli operacja.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To za mało informacji żeby odpowiedzieć na pytanie - po pierwsze gdzie jest zmiana, jaka, od kiedy, na jaką biopsję lekarz skierował. Biopsja gruboigłowa jest trochę bardziej bolesna, ale daje więcej informacji i jest w tej chwili standardem w diagnostyce guza piersi. Biopsja cienkoigłowa jest mniej bolesna, ale w zasadzie poza opróżnieniem zmiany torbielowatej nie daje żadnych informacji. Może też być biopsja mammotomiczna. Pozdrawiam.
Dziękuję za pytanie. Specjalizuje się w onkologii ginekologicznej. Proszę zasięgnąć opinii innego onkologa. Przepraszam za późną odpowiedź. Życzę zdrowia.
Szanowna Pani,
w przypadku podejrzanej zmiany w piersi (BI-RADS 3 + czynniki ryzyka lub BI-RADS 4) aktualnie zaleca się wykonanie biopsji gruboigłowej. Biopsję taką wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Boli tylko wkłucie igły do znieczulenia.
Serdecznie zapraszam na konsultację.
Z wyrazami szacunku
dr n. med. Monika Bieniasz
Szanowna Pani, na biopsje kieruje lekarz onkolog. On zna wskazania, powód i cel badania. Proszę przed badaniem wypytać o wszystkie interesujące Panią aspekty. Na pewno uzyska Pani szczegółowe odpowiedzi. Pozdrawiam.
Witam,
bardziej wartościowa jest biopsja gruboigłowa wykonywana w przeciwieństwie do cienkoigłowej w znieczuleniu miejscowym. Zapraszam na badanie.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.