MRI-odcinek lędźwiowy

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Od 2 lat dokuczały mi bóle kręgosłupa, od lata 2016 r. dolegliwości te znacznie się nasiliły, a problemem było czasem chodzenie (przy stąpnięciu odczuwałam bardzo silny ból w okolicy odcinka lędźwiowego). Od listopada mam nieco odrętwiała prawą nogę, stojąc na boso mam wrażenie, że i tak na prawej nodze mam skarpetkę (jakbym mniej/inaczej odczuwała podłoże). Wykonano MRI lędźwiowego, oto jego wynik: " "skolioza lewostronna, krążki l1-2, l2-3, l3-4 w normie. Na poziomie l4-5 niewielka okrężna wypuklina bez kompresji struktur nerwowych. Na poziomach l5-s1 centralna powięzadłowa przepuklina umiarkowanie modelująca worek oponowy bez kompresji struktur nerwowych; w przyległych cz. trzonów kręgowych zmiany odczynowe- Modic I obrzęk. Widoczny rdzeń kręgowy bez zmian w strukturze". Chciałam zapytać, czy konieczna jest operacja, czy może rehabilitacją/ćwiczeniami udałoby się przywrócić formę? Mam też "bulging disc" w szyjnym, przesunięty rdzeń kręgowy i zwężenie kanału, ale od pewnego czasu dolegliwości w odcinku szyjnym całkowicie minęły, natomiast ból lędźwiowego odczuwam codziennie w różnym nasileniu. Mimo bólu starałam się nie brać tabletek (brałam jedną raz na miesiąc jak już nie mogłam wytrzymać). Być może to błąd i powinnam jednak przyjmowac leki p/zapalne i p/bólowe? Mam tramal,mydocalm i aspic. Czy naturalną koleją rzeczy, jesli nie zoperuje się tego odcinka będzie niedowład nogi i "koński ogon", czy może tak dzieje się tylko czasami i jest nadzieja, że uniknie się takich powikłań? Pozdrawiam, Ewa
Szanowna Pani Ewo,
Skolioza połączona z przepukliną krążka L5/S1 może powodować odczuwane przez Panią dolegliwości. Konieczna wizyta u specjalisty - neurochirurga. Internetowo nie udzielam odpowiedzi na pytanie "czy konieczna jest operacja" ponieważ kwalifikacja do leczenia operacyjnego to poważna decyzja, która powinna być podjęta po osobistym zbadaniu pacjenta i ocenie wyników Jego badań obrazowych. Zatem zapraszam do gabinetu - lista poradni, w których przyjmuję jest wyszczególniona na moim profilu.
Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz
Numer kontaktowy sześćset jeden czterdzieści dwa czterdzieści siedem siedemnaście

Przed kwalifikacją do operacji celowy ogląd badania a nie opisu no i oczywiście decyduje stan kliniczny chorego
Dzień dobry. Ucisków na struktury nerwowe w badaniu MR nie opisano, a więc leczenie chirurgiczne nie wydaje się być konieczne. Należy spróbować poprawić sytuację rehabilitacją oraz lekami przeciwzapalnymi. Jeżeli nie uzyska Pani poprawy należy wykonać RTG ktęgosłupa L-S AP i boczne na stojąco i udać się na wizytę z wynikiem RTG i rezonansu. Trzeba będzie ocenić kąt skrzywienia, jego typ i rokowanie oraz zaplanować dalsze leczenie
Poważne objawy neurologiczne nie są naturalną konsekwencją zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. W Pani przypadku sugerowałbym kompleksową rehabilitację.
Witam,
proponuję zgłosić sie do lekarza który oceni zdjęcia i zbada Panią neurologicznie- i po tym doradzi co robić
pozdrawiam
Piotr Winkler