Moje zapytanie dotyczy prowadzenia terapii małżeńskiej jeśli współmałżonka jest w ciąży? Czy to się

4 odpowiedzi
Moje zapytanie dotyczy prowadzenia terapii małżeńskiej jeśli współmałżonka jest w ciąży? Czy to się praktykuje, czy nie jest to nadto obciążające dla jej stanu?
Dzień dobry Panu,

Każda terapia a szczególnie terapia par jest procesem niekiedy szalenie obciążającym. Dla wielu terapeutów, ciąża wyklucza uczestniczenie w terapii. Ja, chcąc być odpowiedzialną za bezpieczeństwo moich klientów, też nie podjęła bym się pracy. Zaproponowałabym jednak kilka do kilkunastu spotkań, w których nie dotykając głębokich tematów mogli byśmy poćwiczyć komunikację między Państwem i pomogłabym pomóc lepiej przygotować się do nowych ról :) A porządna terapia małżeńska dopiero, jak Wasza pociecha będzie już na tyle duża, że spokojnie zostanie pod opieką kogoś innego niż mamy i taty.

Z pozdrowieniami, Patrycja Wójcik

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia psychoterapii z kobietą w ciąży. Dzisiaj proponujemy zarówno terapię indywidualną nazywaną okołoporodowa, jak i można pracować z parą. Ważne jest bieżące monitorowanie przez terapeutę stanu emocjonalnego pacjentów. Czasami brak terapii w tak ważnym momencie może być bardzo obciążający dla przyszłej mamy. Każda terapia zaczyna się od konsultacji, na których z pomocą terapeuty możecie państwo podjąć ostateczną decyzje kto, i jakiego wsparcia potrzebuje. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Generalnie nie ma przeciwwskazań do podjęcia psychoterapii par przez kobietę w ciąży, oczywiście jeśli nie ma innych, wynikających ze stanu zdrowia przyszłej mamy okoliczności, które by przemawiały przeciw. Szczególnie jeżeli sytuacja w związku jest bardzo trudna, to dlaczego nie podjąć działań, które mogą pomóc zażegnać kryzys, poprawić relacje i komunikację w związku? Najrozsądniej by było umówić się na konsultację i z psychoterapeutą omówić sytuację związku i Państwa oczekiwania oraz dowiedzieć się, co jest możliwe. W razie potrzeby zapraszam do siebie. Pozdrawiam.
Terapia w sytuacji ciąży powinna raczej zdjąć ciężar związany z z tą sytuacją. Warto zadbać o zmniejszenie poziomu lęku i lepszą komunikację u przyszłych rodziców, wspólna rozmowa powinna pomóc lepiej sobie radzić z oczekiwaniem na zmiany i zmniejszy niepokój związany z odpowiedzialnością.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.