Moje zapytanie dotyczy prowadzenia terapii małżeńskiej jeśli współmałżonka jest w ciąży? Czy to się

4 odpowiedzi
Moje zapytanie dotyczy prowadzenia terapii małżeńskiej jeśli współmałżonka jest w ciąży? Czy to się praktykuje, czy nie jest to nadto obciążające dla jej stanu?
Dzień dobry Panu,

Każda terapia a szczególnie terapia par jest procesem niekiedy szalenie obciążającym. Dla wielu terapeutów, ciąża wyklucza uczestniczenie w terapii. Ja, chcąc być odpowiedzialną za bezpieczeństwo moich klientów, też nie podjęła bym się pracy. Zaproponowałabym jednak kilka do kilkunastu spotkań, w których nie dotykając głębokich tematów mogli byśmy poćwiczyć komunikację między Państwem i pomogłabym pomóc lepiej przygotować się do nowych ról :) A porządna terapia małżeńska dopiero, jak Wasza pociecha będzie już na tyle duża, że spokojnie zostanie pod opieką kogoś innego niż mamy i taty.

Z pozdrowieniami, Patrycja Wójcik

Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia psychoterapii z kobietą w ciąży. Dzisiaj proponujemy zarówno terapię indywidualną nazywaną okołoporodowa, jak i można pracować z parą. Ważne jest bieżące monitorowanie przez terapeutę stanu emocjonalnego pacjentów. Czasami brak terapii w tak ważnym momencie może być bardzo obciążający dla przyszłej mamy. Każda terapia zaczyna się od konsultacji, na których z pomocą terapeuty możecie państwo podjąć ostateczną decyzje kto, i jakiego wsparcia potrzebuje. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Generalnie nie ma przeciwwskazań do podjęcia psychoterapii par przez kobietę w ciąży, oczywiście jeśli nie ma innych, wynikających ze stanu zdrowia przyszłej mamy okoliczności, które by przemawiały przeciw. Szczególnie jeżeli sytuacja w związku jest bardzo trudna, to dlaczego nie podjąć działań, które mogą pomóc zażegnać kryzys, poprawić relacje i komunikację w związku? Najrozsądniej by było umówić się na konsultację i z psychoterapeutą omówić sytuację związku i Państwa oczekiwania oraz dowiedzieć się, co jest możliwe. W razie potrzeby zapraszam do siebie. Pozdrawiam.
Terapia w sytuacji ciąży powinna raczej zdjąć ciężar związany z z tą sytuacją. Warto zadbać o zmniejszenie poziomu lęku i lepszą komunikację u przyszłych rodziców, wspólna rozmowa powinna pomóc lepiej sobie radzić z oczekiwaniem na zmiany i zmniejszy niepokój związany z odpowiedzialnością.