Moje problemy zaczęły się jakiś czas temu. Miałem ciągle poczucie zmęczenia, podirytowania i takiej

3 odpowiedzi
Moje problemy zaczęły się jakiś czas temu. Miałem ciągle poczucie zmęczenia, podirytowania i takiej pustki psychicznej. Spotkania ze znajomymi czy rodzina były takie bez sensu. Nie umiałem odczuwać szczęścia czy zadowolenia z niczego. Do tego nie potrafiłem się na niczym skoncentrować. Po pewnym czasie doszły ataki lęku ( kołatanie serca, bóle kręgosłupa, żołądka, drętwienie rąk, zaburzenia czucia, wrazenie że zaraz zemdleje, "odpływanie" myślami) to skłoniło mnie do pójścia do psychiatry. Ten stwierdził depresja i lęki. Przez rok brałem leki na bazie wychwytu zwrotnego serotoniny i doraźne w razie ataków lęku. Objawy lęku ustąpiły. Teraz nie biorę już tych leków przez parę miesięcy i czuje że zaczyna mi się to wszystko wracać. Czasami lęk i smutek są nie do wytrzymania. Nie wiem czy konsultować to z psychiatra czy od razu iść na terapię? Czy może leki które brałem nie były zbyt skuteczne ? Bardzo proszę o pomoc bo mam 21 lat a mam wrażenie że moja psychika dosłownie "rozpada się". Każdy się czymś stresuje ale niektórzy nie mają takich objawów.
Witam. Same leki nie załatwia problemu. Uważam, ze warto rozpocząć psychoterapię. Jeśli psychoterapeuta bedzie widział potrzebę połączenia jej z lekami to na pewno to zasygnalizuje. Pozdrawiam, Angelika Urban

Dzień dobry,

Czy odstawiał Pan leki w porozumieniu z psychiatrą.? Czasem bywa tak, że zbyt szybkie odstawienie leków może skutkować nawrotem objawów. Jeśli odstawianie leków przebiegło bez problemów może być tak, że poprostu objawy wróciły - w tym wypadku polecam skonsultować się zarówno z psychiatrą, jak i z psychoterapeutą.
Jedna rzecz to leczenie lekami, a druga to praca psychoterapeutyczna nad objawami i przyczynami lęku i depresji. W tym wypadku najbardziej odpowiednia wydaje się terapia w podejściu poznawczo-behawioralnym. Zawsze na stronie każdego profesjonalnego terapeuty może Pan wyczytać w jakim podejściu on pracuje. Terapia poznawczo-behawioralna pomoże Panu radzić sobie z atakami lęku, wychwytywać ich wczesne sygnały, a także przyjrzeć się temu co jest ich źródłem. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.
Dzień dobry,

Leki psychotropowe (takie, jakie Pan przyjmował) działają podobnie do leków przeciwbólowych. Likwidują objawy, ale nie przyczyny. Zgodnie ze szkołą terapeutyczną, w której pracuję (terapia poznawczo-behawioralna) prawdziwych źródeł problemów opisywanych przez Pana upatruję w sposobie Pana myślenia, takiego a nie innego interpretowania rzeczywistości. Pana doświadczenia życiowe wraz z Pana wrodzonym temperamentem sprawiły, że wykształciły się w Panu pewne przekonania, schematy, przez które patrzy Pan na świat. Stanowią one rodzaj filtru, przez który postrzega Pan siebie, swoje relacje, innych ludzi i rzeczywistość wokół siebie. Aby dotrzeć do tych źródeł i uzdrowić to, co potrzebuje tego uzdrowienia potrzebna jest terapia. Jest to proces wymagający konsekwencji i zaangażowania, ale istnieje wiele dowodów na to, że jest skuteczny. I tylko taka forma działania daje szansę w Pana przypadku na trwałą poprawę, a nawet na życie wolne od depresji i stanów lękowych. Leki psychotropowe bywają niezwykle pomocne w sytuacji gdy objawy są bardzo dotkliwe i trudne do wytrzymania przez pacjentów. Jednak dzięki terapii docieramy do prawdziwych źródeł problemów i leczymy je.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.