Moja przyjaciółka która ma 15 lat, samookalecza się. Bardzo nie chcę aby to robiła bo też to robiłam

2 odpowiedzi
Moja przyjaciółka która ma 15 lat, samookalecza się. Bardzo nie chcę aby to robiła bo też to robiłam rok temu. Jak mogę dla niej pomóc? Ma także myśli samobójcze i problemy w domu. Obiecała mi że tego już nie będzie robić a dalej robi, chcę jej w jakiś skuteczny sposób pomóc. Same moje wsparcie nie pomaga dla niej.
Witam. Samookaleczenia u Twojej koleżanki wymagają pomocy psychologicznej bądź psychoterapeutycznej. Autoagresja to destrukcyjny sposób, m.in. na obniżenie napięcia emocjonalnego. Zachowanie to ma charakter uzależniający dlatego też staje się często głównym sposobem na rozładowanie trudnych emocji. W tym przypadku powiadomienie rodziców koleżanki o całej sytuacji (z reguły rodzice nie wiedzą, iż ich dziecko się samookalecza, ma myśli samobójcze) jest konieczne w celu ochrony jej zdrowia i życia.

Z Twojego opisu wynika, iż koleżanka zmaga się z trudnościami, które wymagają wsparcia specjalisty psychologa/psychoterapeuty niekiedy i psychiatry. Mając na uwadze jej dobro i ochronę zdrowia oraz życia koniecznie poinformuj o tym fakcie dorosłą osobę, która nie zbagatelizował problemu mogą to być jej rodzice, psycholog lub pedagog szkolny czy wychowawca.