Moja partnerka 40 lat, ma problemy w pracy i oczekuje ode mnie pomocy , a ja już wyczerpałem swoje m

2 odpowiedzi
Moja partnerka 40 lat, ma problemy w pracy i oczekuje ode mnie pomocy , a ja już wyczerpałem swoje możliwości. Proszę o podpowiedź jak się zachować i co można zrobić żeby jej pomóc. Od 3 lat pracuje ona w pokoju razem z kolegą i koleżanką wszyscy w podobnym wieku, przez większość czasu wszystko było ok wspólne śniadania,żarty wyjścia na piwo . Od kilku miesięcy sytuacja się zaczęła pogarszać. Znajomi z pracy nawiązali między sobą bliższą relację ( oboje mają rodziny) i zaczęli we wszystkim pomijać moją partnerkę. Dodatkowo siedząc w pomieszczeniu 15 m2 we 3 zaczęli ze sobą pisać . Moja partnerka jest spostrzegawczą osobą więc zaczęła to zauważać i zaczęło się jej z tego powodu robić przykro. Sprawa eskalowała , zrobiła się coraz bardziej "gęsta" atmosfera. Po kilku tygodniach tłumienia w sobie emocji i przeżywania wyobcowania doszło między nimi do rozmowy z inicjatywy mojej partnerki. Efekt był taki że współpracownicy zbagatelizowali sytuację twierdząc że oni nic złego nie robią i że mają ze sobą lepszy kontakt ostatnio i że ona się czepia i jest zazdrosna, a oni nawet jak ze sobą piszą w jej obecności to nie o niej i mają do tego prawo i nie robią nic złego , a ona to musi zaakceptować i sobie z tym poradzić. . Później było jeszcze kilka rozmów w podobnym tonie , obwiniają ją że to jej wina że się od niej odsunęli bo się do nich nie odzywa i jest cały czas ponura. Moja kobieta od jakiegoś czasu staje się wrakiem człowieka dodatkowo oczekuje ode mnie pomocy a ja już sam nie wiem co o tym sądzić. Jak to wygląda z punktu widzenia psychologii ? czy to faktycznie normalne zachowanie żeby w pracy , pracownicy siedzący pół metra od siebie wymieniali się pół dnia wiadomościami. Staram się postawić w sytuacji mojej partnerki i myślę że chyba ciężko cośtakiego zaakceptować i się nie przejmować. Proszę o pomoc.
Psychologia nie odpowiada na pytanie "czy to normalne, aby w pracy, pracownicy siedzący pół metra od siebie wymieniali się pół dnia wiadomościami". Każda sytuacja społeczna jest sytuacją złożoną, a osoby, które w niej uczestniczą mogą mieć różne perspektywy na tę sytuację. Ważny jest kontekst, odczucia osób zaangażowanych i określenie co to znaczy "normalne". Opisana przez Pana historia zawiera wiele elementów - opis pana przeżyć związanych z samopoczuciem partnerki, przeżyć związanych z jej oczekiwaniami, Pana wrażeń z jej relacji dotyczących jej odbioru zachowań współpracowników itd. Są w tym Pańskie odczucia, oceny, interpretacje, ale pewnie też te same rzeczy ze strony partnerki. Dla każdej z osób (pracowników, partnerki, Pana) ta sytuacja może wydawać się inna. Na początku należałoby się zastanowić jakiej dokładnie formy pomocy Pan szuka. Jeśli chodzi o spór w relacji partnerka-pracownicy pewnie pomocne byłyby mediacje (gdyby chcieli je podjąć i zorganizowali na własną rękę lub gdyby firma, w której pracują oferowała taką pomoc). Jest to jednak, jak rozumiem, relacja między partnerką, a pracownikami. To z czego może Pan bezpośrednio skorzystać to konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą. Na takiej konsultacji może Pan uzyskać wsparcie emocjonalnie, a specjalista próbuje lepiej poznać Pana sytuację i wskazać odpowiednio dalsze kroki. Konsultacje mogą przynieść Panu lepsze zrozumienie siebie i sytuacji, w której się Pan znajduje (zarówno w związku jak i ogólnie w życiu). Innym rozwiązaniem jest udanie się na konsultację jako para. Jest to wskazane jeśli to co dzieje się w pracy partnerki ma wpływ na Państwa relację i to jak wam ze sobą jest lub jeśli ta sytuacja pokazuje jakiś obszar w Państwa związku, w którym nie wiecie jak dojść do porozumienia.

Sytuacja, którą opisujesz, wydaje się być bardzo trudna dla twojej partnerki i rozumiem, że jesteś zaniepokojony jej zdrowiem psychicznym. Z punktu widzenia psychologa, sytuacja w pracy twojej partnerki jest złożona i wymaga zrozumienia kilku kwestii.
Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że każdy człowiek ma swoje potrzeby i oczekiwania od relacji z innymi ludźmi. W przypadku twojej partnerki, wydaje się, że jej potrzebą było poczucie zaangażowania ze strony kolegów i koleżanki z pracy, a także poczucie równości i szacunku wobec siebie. Kiedy zaczęła odczuwać, że jej znajomi w pracy zaczęli od niej się odsuwać, a oni łączą się bardziej ze sobą, jej potrzeby te nie były spełnione. To z kolei spowodowało poczucie izolacji i wyobcowania, które negatywnie wpłynęło na jej samopoczucie.

Po drugie, ważne jest, aby zrozumieć, że nie każdy człowiek reaguje na takie sytuacje w taki sam sposób. Dla niektórych ludzi kontakt z innymi ludźmi jest bardzo ważny, a poczucie odrzucenia może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych. Dla innych ludzi kontakt z innymi ludźmi nie jest tak ważny, a poczucie izolacji może prowadzić jedynie do mniejszego zadowolenia z pracy, ale nie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne.

Po trzecie, ważne jest, aby pamiętać, że relacje międzyludzkie w pracy mogą być bardzo złożone, a reakcje na sytuacje takie jak ta mogą być nieprzewidywalne. Pracownicy spędzają ze sobą wiele godzin w ciągu dnia, ale niekoniecznie muszą się dobrze dogadywać lub tworzyć przyjaźnie. To, że twoja partnerka i jej koledzy z pracy zaczęli mieć problem w relacjach, nie musi oznaczać, że którekolwiek z nich robi coś złego. Jednocześnie jednak, jeśli twoja partnerka czuje się niesprawiedliwie traktowana i odczuwa negatywne emocje, to warto to poważnie traktować i szukać sposobów na pomoc jej w radzeniu sobie z sytuacją.

W tej sytuacji ważne jest, aby okazać swojej partnerce wsparcie emocjonalne i słuchać jej potrzeb. Można również zastanowić się nad sposobami, jakie pomogą jej radzić sobie w pracy, na przykład poprzez szukanie wsparcia w innych ludziach, wykorzystanie narzędzi do zarządzania stresem czy też podejmowanie działa