Moja matka ma od dawna poważne problemy z cholesterolem i chociaż lekarz przepisuje jej Atoris, to p

1 odpowiedzi
Moja matka ma od dawna poważne problemy z cholesterolem i chociaż lekarz przepisuje jej Atoris, to parametry i tak nie są odpowiednio wyregulowane. Lek znacznie obniża zły cholesterol, ale ponieważ normalnie u matki zły chol. jest BARDZO wysoki, to i tak spadek uzyskiwany dzięki Atorisowi jest niewystarczający. Matka ma niezależnie od przyjmowanego leku za mało dobrego chol. i OGROMNY poziom trójglicerydów, czego Atoris nie naprawia. Czyli bez leku u matki wszystkie parametry są nieprawidłowe, przy tym zły chol. i trójglicerydy osiągają ogromne poziomy, nawet dwukrotnie wyższe niż norma. Atoris pomaga mniej więcej jedynie na zły chol. Jednocześnie matka nie nadaje się do ćwiczeń fizycznych ze względu na chociażby liczne, poważne zwyrodnienia kostno-stawowe np. kolan. Zresztą i tak ćwiczyć nie chce. O długotrwałej diecie także nie ma mowy. Nie jest w stanie się zmobilizować nawet do wprowadzenia drobnych zmian. Ma swoje przyzwyczajenia, których na dłuższą metę nie zmieni. To jest taki typ człowieka. Praktycznie nie je warzyw, je dużo cukierków, lubi gotowane makarony bez dodatków, chleb z wędliną, kolorowe napoje gazowane. Nie mam już do niej siły, w ogóle mnie nie słucha. Jedyne co może jej pomóc to dobre leki, bo leki to naprawdę ona bierze. Bardzo proszę o informację, jaki zestaw substancji powinna przyjmować matka, jeśli ma bardzo wysokie poziomy złego cholesterolu i trójglicerydów oraz za mało dobrego? Kuracja lekiem Atoris jest niewystarczająca, a lekarz nie wprowadza zmian. Proszę o pomoc.
Nie podano, jaka jest dawka Atorisu - jeżeli jest mniejsza niż 80 mg na dobę można ją zwiększyć do takiej właśnie maksymalnej dopuszczonej dawki. Ewentualnie można zastosować jakiś preparat innego, jeszcze silniejszego leku obniżającego cholesterol czyli rosuwastatyny - tu maksymalna dawka to 40 mg na dobę i raczej działanie takiej dawki jest silniejsze niż 80 mg Atorisu (czyli atorwastatyny). Wszystko to najlepiej pod kontrolą lekarza, trzeba zwracać uwagę na to, czy po zmianie leczenia nie występują bóle mięśni (gdyby wystąpiły bóle mięśni wtedy od razu oznaczyć CK i wstrzymać stosowanie leku do otrzymania wyniku i konsultacji z lekarzem). Proszę pamiętać, że trójglicerydy są o wiele słabszym czynnikiem ryzyka miażdżycy niż cholesterol LDL - przy prawidłowym stężeniu cholesterolu LDL trójglicerydy nie zwiększają jakoś bardzo ryzyka.