Moja mama w 2013 roku miała usuniętą esicę z powodu raka bez chemii( brak przerzutów). W 2016 rak ja

2 odpowiedzi
Moja mama w 2013 roku miała usuniętą esicę z powodu raka bez chemii( brak przerzutów). W 2016 rak jajnika stopień IIa , kolejna operacja usunięcia narządów rodnych teraz z chemią. Przepuklina brzuszna Na razie wszystko jest ok. bo mama jest pod stałą kontrolą onkologiczną jednak cierpi z powodu bólu zlokalizowanego w okolicy górnej części odbytu promieniującego nieraz do nogi. Lekarz onkolog powiedział,że te dolegliwości mogą być związane z usunięciem dość sporej części jelita grubego graniczącego z usuniętą esicą (może to zrosty pooperacyjne) Proktolog stwierdził, że mama ma "bałagan w brzuchu, wszystko tam przemieszcza się jak chce" Ból nasila się po zjedzeniu posiłku. Mama bierze codziennie Ibuprofen Pabi ok 2 razy dziennie, nieraz ketonal ale źle się po nim czuje. no-spanie nie pomaga wcale. Poza tym ma migotanie przedsionków( po chemi), bierze leki na nadciśnienie. Ciężko jej żyć z tym bólem. Proszę o radę, czy istnieje jakaś możliwość żeby jej pomóc?
Powyżej wkleiłam wcześniejszą korespondencję na którą dostałam odpowiedź od chirurga, który poradził abym zwróciła się o pomoc do lekarza dietetyka, ponieważ odpowiednio dobrana dieta powinna złagodzić dolegliwości choroby zrostowej.
Witam, by pomóc Pani mamie należałoby znaleźć przyczynę bólu. Tak jak lekarz stwierdził, przyczyną mogą być zrosty pooperacyjne, które jeśli powstają na jelicie grubym mogą być przyczyną niedrożności. Ponadto jeśli usunięte zostały również narządy rodne to powstała po operacjach przestrzeń w jamie brzusznej może skutkować zadzierzgnięciem jelita (skręt jelita). Jak wygląda częstotliwość wypróżniania, inne objawy ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, gazy itp), konsystencja stolców? - jedne z wielu pytań na które należałoby odpowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu

Dzień dobry! Uzupełniając opinie lekarzy i Pani Magister polecam uzupełnić działania o wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Przewód pokarmowy to zespół narządów dlatego warto zadać dodatkowe pytania i ustalić przyczynę dyskomfortu albo modyfikacje żywieniowe były skuteczne. Ważną informacją będzie również wiek pacjentki. Choć wskazuje Pani na lokalizację w okolicy odbytu ból, który "nasila się po posiłku" oraz spora ilość leków z grupy NLPZ sugeruje również pochylenie się nad górnym odcinkiem przewodu pokarmowego/ żołądek. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.