Moja mama ma problemy z mówieniem. Od 2 lat, po śmierci babci, potrafi wydusić z siebie tylko kilka

14 odpowiedzi
Moja mama ma problemy z mówieniem. Od 2 lat, po śmierci babci, potrafi wydusić z siebie tylko kilka słów. Brała tez różne leki uspokajające i możliwe, ze to tez spowodowało ten stan. Umysłowo potrafi rozwiązać krzyżówkę czy sudoku jak i rozumie wszystko co się mówi. Jaki proces leczenia i u kogo rozpocząć, jakie wykonać badania?
Proszę zacząc od neurologa. Później proszę umówic wizytę u psychologa. To może byc stres wziązany ze stratą bliskiej osoby. Stres był tak silny,że nastąpiła blokada mowy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, proszę udać się najpierw do psychologa, a później być może do neurologopedy. Z wyrazami szacunku, Dawid Kołodziejczyk
Dzień dobry,
Wszystko wskazuje, że trauma po śmierci Pani babci spowodowała u mamy zespół stresu pourazowego. Jednak do końca tego nie wiemy, dlatego też powinno mamę skonsultować kilku specjalistów - neurolog, laryngolog, ale przede wszystkim psycholog.
Łączę pozdrowienia - Krzysztof Żeber
Dzień dobry!
Tego rodzaju zaburzenie mowy( prawdopodobnie o podłożu psychogennym) są bardzo trudne do leczenia. Nie wiadomo nic, jak mama zachowywała się wcześniej. Jaką miała konstrukcję psychiczną. U niektórych osób , w trakcie traumatycznych przeżyć może wystąpić afonia lub dysfonia. Aparat mowy jest zbudowany prawidłowo, zachowane są prawidłowe warunki do nadawania i odbioru mowy, a " coś blokuje Pacjenta" i uniemożliwia mu normalną komunikacje z ludźmi. 2 lata to bardzo długo. Przede wszystkim proszę wykonać badanie laryngologiczne. Po drugie należy sprawić za pomocą farmakoterapii lub terapii grupowej, psychoterapii indywidualnej, żeby mama odblokowała się i chciała na nowo mówić. Neurologopeda też może pomóc.
Witam serdecznie z Pani opisu wynika , iż powinny Panie udać się do psychologa klinicznego i ewentualnie do psychiatry . Proszę też pomyśleć o konsultacji neurologicznej . Jest to zbyt ogólny opis, aby można było postawić jakieś przypuszczenia . Jeżeli chodzi ewentualnie oproblem natury neurologopednej też nie jestem w stanie określić z czego to może wynikać . Podłoże raczej jest psychogenne.
Witam, problemy z nową moga byc spowodowane szokiem po stracie bliskiej osoby. Warto wspomóc mamę wizyta u psychologa który specjalizuje się w pomocy osobom takim jak mama. Warto też udać się do neurologa by ocenił sprawność mózgu poprzez zlecenie badań czynności mózgu np EEG .następnie udać się do logopedy bądź neurologopedy który specjalizuje się w MUTYZMIE . Najważniejsze to globalne podejście do problemu poprzez udział kilku specjalistów. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Zalecałabym wizytę u psychologa klinicznego i neurologa. Objawy o jakich Pani pisze mogą mieć podłoże psychologiczne - np. silny stres pourazowy, mutyzm. Trzeba natomiast wykluczyć zaburzenia neurologiczne, który mogłyby być spowodowane przez silne leki uspokajające. W obu przypadkach potrzebna jest pomoc logopedy lub neurologopedy. Systematyczna terapia oparta na odbudowie funkcji komunikacyjnych powinna przynieść poprawę. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, wskazana jest diagnoza u logopedy lub neurologopedy pracującego z dorosłymi osobami z zaburzeniami mowy. Ze względu na przyjmowane leki, o których Pani/Pan wspomina, warto skonsultować się z psychiatrą, czy są przyjmowane właściwe i w odpowiedniej dawce.
Pozdrawiam, życzę zdrowia! Izabela Bodek
Dzien dobry. To co Pani opisuje, Pani mama przeszła silny stres który spowodował zaburzenie mowy. Po pierwsze Pani mama potrzebuke terapii psychologicznej, jednak sprawdziłabym czy w tym czasie mama nie przeszła udaru który był ukryty i dodatkowo wizyta u neurologopedy, który pokierowałby przeprowadzenie badań. Pozdrawiam
Dzień Dobry,
dobrze byłoby gdyby Pani umówiła mamę na wizytę z laryngologiem oraz neurologiem. Badania specjalistyczne pozwolą wykluczyć zmiany neurodegeneracyjne, zaburzenia fonacyjne. Nie wiem ile mama ma lat, ale warto udać się też na badania słuchu i wzroku.
Jeśli badania wykluczą jakiekolwiek zaburzenia to najlepiej będzie zapisać mamę na terapię psychologiczną/psychiatryczną (kobieta obciążona stresem po utracie bliskiej osoby, co mogło spowodować depresję- psycholog/psychiatra doradzie terapię lub wdroży odpowiednie leczenie) oraz na terapię logopedyczną, która będzie stymulować mamę do mówienia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów.
Dzień dobry.
Przede wszystkim mama powinna być skonsultowana neurologicznie. Niezależnie jednak od wyniku konsultacji neurologicznej zasadne będzie umówienie mamy do neurologopedy, który przyjrzy się trudnością o których Pani pisze i zaleci stosowną terapię.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam, w jakim wieku jest Mama?, czy miała udar?
W mojej ocenie proszę skonsultować Mamę u neurologa, psychiatry i logopedy. Czy było robione badanie EEG lub tomografia komputerowa?
Zapraszam do prywatnego kontaktu. Pozdrawiam :)
Zalecałabym zdecydowanie wizyte u neurologa, psychologa i logopedy.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.