Moja mama ma od dłuższego czasu problem z lewą nogą, a mianowicie jest już od pół roku bardzo spuchn

1 odpowiedzi
Moja mama ma od dłuższego czasu problem z lewą nogą, a mianowicie jest już od pół roku bardzo spuchnięta. Jest kilka razy grubsza od prawej nogi. Często też jest sina w taki sposób, że wygląda jakby była brudna. Lekarze nie są w stanie pomóc i każdy po kolei przepisuje leki przeciwzakrzepowe. Mama nie ma zakrzepicy. Przez około 2 miesiące nosiła pończochę, jednak mam wrażenie, że po noszeniu jej stan nogi jeszcze bardziej się pogorszyl. Jeden z lekarzy podejrzewa zespol may thurnera i zalecił wykonanie USG żył miednicy małej, wenografie żył jamy brzusznej i miednicy małej. Niestety pokazuje mi się, że takie badania można wykonać tylko w Warszawie, a terminy są odlegle. Czy można jakimiś innymi badaniami potwierdzić tą chorobę, bądź wykonać te badania wraz z konsultacja w innym mieście. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
Bez zbadania fizykalnego i zwykłego USG Doppler żył kończyn dolnych ciężko ocenić co się dzieje. Przezpochwowe USG Doppler żył miednicy mniejszej można wykonać w wielu miastach m.in. Krakowie, Warszawie, Lublinie czy Bydgoszczy, ale niestety dostępne są praktycznie tylko w sektorze komercyjnym. To samo dotyczy wenografii (nazywanej też flebogafią) - to badanie normalnie wykonywane i refundowane w ramach NFZ i jest dostępne w bardzo wielu placówkach w Polsce.