Moja córka skończyła 18 lat ,waży ponad 100 kg. Wie że ma problem lecz wciąż się objada. Nie potrafi

5 odpowiedzi
Moja córka skończyła 18 lat ,waży ponad 100 kg. Wie że ma problem lecz wciąż się objada. Nie potrafi tego kontrolować. Obawiam się że bardziej potrzebna jest pomoc psychologa niż dietetyka. Czy to można leczyć u psychologa,czy tylko dyscyplina w odżywianiu może pomóc. Ona wciąż musi coś żuć,jeżeli nie je w ciągu 1 godziny to żuje 3-6 gum na raz.
Szanowna Pani
Nadmierne obiadanie się może mieć podłoże psychiczne. Niemniej zachęcam rownież do konsultacji z lekarzem rodzinnym i dietetykiem w celu wykluczenia innych dolegliwości.
Z wyrazami szacunku
Anna Arciuch

Dzień Dobry Pani/u,

Z relacji Pani/a wynika, że wskazana byłaby osobista konsultacja Córki w Poradni Leczenia Zaburzeń Odżywiania albo w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Zachęcałabym, by nie czekać i sięgnąć po potrzebną, specjalistyczną pomoc, celem zdiagnozowania symptomów i podjęcia komplementarnego leczenia.

Serdeczności i tylko pomyślności życzę,
Irena Mielnik-Madej
Można udać się do psychodietetyka, czyli psychologa ze specjalnością wpływu psychiki na odżywianie i odwrotnie, pomocna może tez być konsultacja z psychoterapeutą, który rozpoznaje zaburzenia i związane z tym silne stany emocjonalne
Dzień dobry,
Jest wiele przyczyn składających się na nadmiarowe spożywanie pokarmów: genetyczno-biologicznych, psychologicznych, psychospołecznych. Z psychologicznego punktu widzenia kompulsywne jedzenie może mieć funkcję tłumiącą/zagłuszającą/uśmierzającą emocje, łagodzącą stres i napięcie, stanowiącą gratyfikację czy pocieszenie w odpowiedzi na przykre stany, przeżycia czy doświadczenia. Są to oczywiście tylko luźne hipotezy i dywagacje, konieczne jest indywidualne rozpoznanie i dobór adekwatnych metod leczenia i pomagania. Warto zwrócić się do dietetyka/psychodietetyka, psychologa/psychoterapeuty, lekarza internisty/bariatry.
Bardzo często u przyczyną nadwagi są czynniki natury psychicznej. Często w ten sposób ludzie radzą sobie ze stresem lub trudnymi emocjami. Najbardziej optymalną strategią jest połączenie oddziaływań psychologicznych i dietetycznych. Czasem, żeby w ogóle zacząć dbać o siebie trzeba popracować nad motywacją -i tu psycholog okazuje się niezbędny. Zapraszam na prowadzone przeze mnie wykłady z psychodietetyki (szczegóły na FB -na funpage Pracownia Rozwoju Osobistego) oraz na konsultacje indywidualną w ramach której łatwiej i precyzyjniej można określić kłopoty psychiczne wpływające na zwększenie masy ciała.