Moja córka ma dzielone słodycze nie je ich w nadmiarze.Pije wodę czasem napije się z sokiem ale któr

3 odpowiedzi
Moja córka ma dzielone słodycze nie je ich w nadmiarze.Pije wodę czasem napije się z sokiem ale który robię sama. Chipsy daję jej naprawdę rzadko mimo to ma 7 lat i 32 kg wagi przy wzroście 122 cm co mam robić? Ona za pieczywem nie przepada.Ale bardzo lubi zupy.Nie mam problemów z podawaniem jej warzyw i owoców.Skąd u niej otyłość?
Witam,
Warto by było przeanalizować dokładniej jadłospis Pani córki, gdzieś musi być pogrzebany przysłowiowy Azorek. Być może problemem jest podjadanie między posiłkami, może porcje posiłków są zbyt duże, a może są inne okoliczności wpływające na wagę córki.
Zachęcam do kontaktu na pewno uda się znaleźć rozwiązanie.

Przyczyn może być wiele. Aby dokładnie przeanalizować przypadek należałoby się przyjrzeć dokładniej żywieniu córki (prowadząc przez 3 dni dzienniczek żywienia wraz z godzinami posiłków oraz przekąsek) wykonać należałoby córce również podstawowe badania krwi jak morfologia z rozmazem, glukoza i insulina na czczo, poziom witaminy D, TSH, FT3, FT4, mocz, żelazo, ferrytyna. Często otyłość wynika z zaburzeń pracy jelit. Badań odnośnie powiązania jelita-otyłość przeprowadza się coraz więcej i dowiadujemy się coraz to nowych doniesień na temat mechanizmów zachodzących w naszych wnętrznościach oraz ich wpływie na odkładanie tkanki tłuszczowej. Jedno jest dziś już pewne – osoby z nadwagą i problemem z zrzuceniem zbędnych kilogramów maja zaburzoną florę bakteryjną jelit. Niedobory w diecie stymulują hormony, ponadto składniki problematyczne (w tym najbardziej gluten) czy inne substancje uszkadzają śluzówkę jelit, do tego leki i stres i mamy zaburzenie równowagi flory bakteryjnej, którego efektem będzie stan zapalny organizmu, który znów daje odpowiedź ze strony układu hormonalnego lub systemu odpornościowego.

Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, przyczyn może być wiele, poczynając od problemów zdrowotnych, stąd warto wykonać podstawowe badania krwi, przede wszystkim badanie poziomu glukozy i insuliny, następnie warto sprawdzić hormony tarczycy.
Warto zapisywać wszystkie posiłki które córka zjadła w ciągu dnia, być może za dużo pojawia się przekąsek w ciągu dnia. Warto pomyśleć o regularnej aktywności fizycznej.
W razie pytań serdecznie zapraszam do kontaktu,
Paula Łysakowska
Zdrowie na Talerzu