Moja córka ma 25 lat, 163 cm wzrostu i waży 42 kg .wyniki laboratoryjne są prawidłowe. Odżywia się w

3 odpowiedzi
Moja córka ma 25 lat, 163 cm wzrostu i waży 42 kg .wyniki laboratoryjne są prawidłowe. Odżywia się w miarę prawidłowo i zamiast przytyć ,powoli chudnie. Czy jest pani w stanie pomóc, nie mogę już patrzeć na te kości powleczone skórą.
Witam,

przyczyn takiego stanu może być wiele i konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, analiza badań laboratoryjnych, a być może także poszerzona diagnostyka. Podstawową kwestią jest sprawdzenie czy jadłospis pokrywa dzienne zapotrzebowanie energetyczne bo być może tutaj tkwi problem. Natomiast przyczyną takiego stanu mogą być także m. in. zaburzenia odżywiania czy choroby tarczycy. Konieczna w takiej sytuacji jest konsultacja ze specjalistą.

Pozdrawiam
Veronika Ulanecka
Clinic Food

Czy w zyciu Pani córki nie zaszły ostatnio jakieś zmiany? Np. stres, zwiększenie aktywności fiz. itp.
Ile posiłków dziennie zjada, o jakiej kaloryczności, jak zbilansowana jest dieta pod kątem mikro i makroelemetów? Pytań jest dużo, ale omówienie ich powinno pomóc w ustaleni przyczyny i zahamowaniu tego procesu.
Pozdrawiam,
mgr Ewa Jabłońska-Abramowicz/Dietetyk
Bez względu na inne czynniki, najwłaściwszą i jedyną poprawną odpowiedzią na Pani pytanie jest proste stwierdzenie, że skoro córka chudnie to na pewno spożywa w posiłkach mniejszą ilość energii niż wynosi jej całkowite zapotrzebowanie na energię. Co do tego możemy mieć 100-procentową pewność. Fizjologicznie nie istnieje inna możliwość. Tak samo jak niemożliwe jest tycie jeśli nie spożywa się więcej kalorii niż wynosi indywidualne całkowite zapotrzebowanie na energię.
Inną kwestią jest to, skąd taki niedobór energetyczny się bierze. Podstawową i najważniejszą rzeczą, która powinna być zrobiona przed wizytami u lekarzy i szczegółowymi badaniami, jest konsultacja u dietetyka. Dietetyk oceni jak w rzeczywistości wygląda stosunek zapotrzebowania na energię do ilości energi spożywanej. Jeśli okaże się, że córka spożywa właściwą ilość kalorii i składników pokarmowych w stosunku do średniego zapotrzebowania w jej grupie, to wtedy należy doszukiwać się przyczyny zwiększonego ponad normy zapotrzebowania na energię. Oczywiście należy wykonać szczegółowe badania krwi, kału i moczu. Konieczne mogą okazać się badania endoskopowe takie jak gastroskopia czy kolonoskopia. Najlepiej o koniecznych badaniach i ewentualnych skierowaniach do specjalistów zadecyduje lekarz rodzinny. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: zespół złego wchłaniania, różne zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Najczęstszymi powodami takiego ponadnormatywnego zapotrzebowania są choroby zapalne jelit, nadczynność tarczycy lub zaburzenia wydzielania enzymów trawiennych. Nie należy również zapominać o możliwym zakażeniu pasożytami przewodu pokarmowego.
Konkludując. Po pierwsze należy skorzystać z konsultacji dietetycznej. Dietetyk na podstawie zebranych danych zadecyduje czy konieczne jest ułożenie jadłospisu i zmiana zwyczajów żywieniowych, czy też pierwotnych przyczyn chudnięcia należy poszukiwać gdzie indziej. Rozwiązania w tej sytuacji są tylko 2. Zwiększenie ilości pożywienia w diecie lub znalezienie i zlikwidowanie pierwotnych przyczyn zwiększonego zapotrzebowania na energię.
Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne.
Oczywiście mogę osobiście podjąć się zdiagnozowania i prowadzenia dietetycznego córki.
Zapraszam do kontaktu.
Dostępny jestem w Warszawie i Gostyninie jak również online i telefonicznie.