Moja babcia mówi, że powinno się pić herbatę do posiłków, szczególnie do ryby z puszki. I że dobrze

5 odpowiedzi
Moja babcia mówi, że powinno się pić herbatę do posiłków, szczególnie do ryby z puszki. I że dobrze pić herbatę wieczorem, bo dobrze to wpływa na trawienie w nocy. Czy to prawda, jest to uzasadnione naukowo?
Niestety nie jest to prawdą. Mało tego, popijanie posiłków herbatą może obliżnać wchłanianie żelaza i nawet w skrajnych przypadkach prowadzić do anemi.

Jeśli mówimy tu o czarnej herbacie to zdecydowanie jest to nie prawda. Generalnie picie czego kolwiek do posiłków jest kontrowersyjne, a czarna herbata może wypłuliwać i obniżać wchłanianie niektórych składników. Czarna herbata zawiera też teine, która działa pobudzająco więc nie powinna być pita przed snem.
Jeśli pytanie dotyczy naparow z ziół potocznie nazywanych herbata mi odpowoedz będzie zależna od ziola.
Pozdrawiam
Picie herbaty do posiłków niestety nie jest dobrą praktyką. Herbata zawiera garbniki, które wiążą się z jonami m.in. żelaza, wapnia, magnezu, cynku etc., zaburzając ich wchłanianie. Podobnie jest z kawą. Sugerowałbym unikać takich połączeń. W kwestii picia herbaty do posiłku z rybą z puszki może mieć to swoje uzasadnienie, ze względu na wiązanie z metalami ciężkimi, niemniej mimo wszystko proponowałby unikać spożywania herbaty z posiłkami jak również częstej konsumpcji ryby puszkowanych. Pozdrawiam
Jeśli chodzi o napoje do posiłków, to najlepszym wyborem zawsze jest woda :) Herbata może zmniejszać wchłanianie żelaza z posiłków, co może nawet doprowadzić do jego niedoboru w organizmie
Zazwyczaj babcie mają rację, ale nie w tym przypadku.
Picie w trakcie jedzenia rozrzedza soki żołądkowe, a przez to utrudnia trawienie. Zaleca się picie płynów do 30 minut przed posiłkiem i 2 godziny po posiłku.
Wieczorem można wypić herbatkę z melisy lub miety . Nie powinniśmy jeśc póżniej niż 2, a najlepiej 3 godziny przed udaniem się na spoczynek.
Jest też teoria mówiąca iż najlepiej skończyć jeśc przed 19.00, gdyż wtedy żoładek przechodzi w swoje minimum energetyczne ( wg. medycyny chińskiej).