Moja babcia lat 75 jest uzależniona od internetu i nie potrafi selekcjonować podawanych tam informac

2 odpowiedzi
Moja babcia lat 75 jest uzależniona od internetu i nie potrafi selekcjonować podawanych tam informacji. Od jakiegoś czasu zauważyliśmy, że bywa agresywna gdy nie zgadzamy się z tym co mówi. Wysyła nam informacje ze stron które podają fake newsy spiskowe, niektóre z nich nawołują do czynów karalnych lub mają znamiona sekty. Chcemy te strony zgłosić na policję, ale też nie umiemy sobie poradzić z nią i jej przeświadczeniem, że wszystko co czyta jest prawdą. Zaczyna mieć paranoje odnośnie szczepień, podsłuchów, pandemii itd. Nie przyjmuje do siebie żadnych racjonalnych argumentów, boimy się, że popadła w paranoje a na tych stronach jest częste nawoływanie do wspierania finansowego. Czy jest jakiś pwycholog/psychiatra który doradziłby sposób postępowania?
Dzień dobry,
proszę nawiązać kontakt z Poradnią Zdrowia Psychicznego i poprosić o rozmowę z psychiatrą.
Zaburzony krytycyzm w tym wieku może mieć podłoże w zmiach funkcjonowania centralnego układu nerwowego.
Nie wyklucza to uzależnienia od Internetu.
Sądzę też ,że kontakt z geriatrą lub psychogeriatrą nada właściwy kierunek pomocy babci.

Bogna Gadomska Karwacka

Witam serdecznie. W obecnych czasach jest tak wiele rożnego rodzaju informacji, że osobom w każdym wieku jest trudno określić co jest prawdą. Proponuję próbę spokojnej rozmowy z Babcią, wraz z pokazaniem, że na te same rzeczy możecie patrzeć z różnych perspektyw. I że różnica w Waszych punktach widzenia nie powinna wpływać na jakość Waszej relacji, na łączącą Was więź. Szacunek podczas takich rozmów, możliwość wypowiedzenia się, może sprawić, że babcia uspokoi się i nie będzie reagować agresywnie. Możecie ją poprosić o dużą ostrożność podczas podejmowania decyzji finansowych, zaoferować swoją pomoc przy sprawdzaniu wiarygodności danej strony internetowej.
Życzę Państwu owocnych rozmów w duchu miłości!