Moja 5 letnia córka zacina się, najczęściej jak chce coś opowiedzieć oraz wsytuacjach dla niej stresujących. Jak bawi się z siostra mówi normalnie, czasem również jak opowiada mówi płynnie. Problem zacinania się pojawił się jak w domu było trochę nerwowo. Trwa to już ponad rok, logopeda w przedszkolu mówi żeby ćwiczyć oddychanie i czekać aż to minie. Teraz zaczęła zacinać się bardziej, po miesięcznej nieobecności w przedszkolu, jak z nią rozmawiałam mówiła ze przejmuje się ze nie umie czegoś zrobić w książce. Jak z nią pocwiczylam jest lepiej, ale ten problem cały czas jest. W domu staramy się żeby było spokojnie, nie denerwować się na nią. Córeczka Należy do bardzo wrażliwych dzieci. Dodam jeszcze ze jest bardzo zazdrosna o młodsza siostrę. Jak mogę jej pomoc?
 Justyna Kempinska
Justyna Kempinska
Logopeda
Ostrów Wielkopolski
Dzień dobry. Proszę sprawę skonsultować z neurologopedą. Justyna Kempinska

 Iwona Królak
Iwona Królak
Logopeda, Terapeuta
Bielsko-Biała
Proszę poszukać logopedy prowadzącego terapię niepłynności mowy u dzieci. To ważne żeby dziecko i rodzice byli objęci fachową pomocą. Logopeda oceni skalę zacinania i podejmie stosowną terapię. To ważne żeby rodzice wiedzieli jak pracować z dzieckiem w domu.

Logopeda w przedszkolu ma rację - może to być tzw. jąkanie rozwojowe, które przejdzie przed 7 rokiem życia. Proszę być w kontakcie z logopedą i stosować się do jego zaleceń. Warto też byłoby popracować z psychologiem, ponieważ jąkanie ma podłoże również psychologiczne. Pozdrawiam.

 Tomasz Bobrowski
Tomasz Bobrowski
Logopeda
Czeladź
Dzień dobry!
Czekanie, aż problem sam minie, to chyba najgorsze rozwiązanie. Myślę, że dziecku trzeba pomóc. Problem będzie się nasilał w stresujących sytuacjach w życiu. Konieczna jest diagnoza, opracowanie planu terapii i współdziałanie na linii terapeuta - rodzice. Zapraszam do kontaktu!

mgr Dorota Zielińska
mgr Dorota Zielińska
Logopeda, Diagnostyk, Terapeuta
Wrocław
Proszę jak najprędzej udać się do specjalisty neurologapedy zajmującym się m.in Jąkaniem wczesnodziecięcym. Niestety to samo nie minie i samo trenowanie oddechu bez kontroli specjalisty nic nie pomoże . Z przykrością stwierdzam ale nie zgodzę się Z opinią logopedy przedszkolnego . Problem jest bardziej złożony i zwykły logopeda przedszkolny nie zajmujących się zjawiskiem niepłynności nie będzie potrafił Państwu pomóc w taki sposób, aby zniwelować objawy.. Jąkanie wczesnodziecięce, A mowa jest o nim kiedy dziecko zaczyna sobie z uświadamiać problem , jest spowodowane, między innymi , dysharmonią funkcjonowania układu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego. Terapia schorzenia polega więc na równoczesnym wpływaniu Na owe układy tak, aby współpracowały bez zakłóceń . Samo ćwiczenie oddechu bez kontroli specjalisty nie wpłynie całościowo na prawidłowe funkcjonowanie tych układów . Dodatkowo również mogą pojawić się współruchy spowodowane skurczami mimowolnymi mięśni obwodowych Co może świadczy o tym, że jest to również problem neurologiczny. Jąkanie wczesnodziecięce często ma podłoże w traumatycznych doświadczeniach dziecka, o których czasem nie mówi nawet rodzicom . Warto pomyśleć o diagnozie I analizie psychologa dziecięcego . Jąkanie rozwojowe , które miała na myśli zapewne Pani Logopeda z przedszkola , rzeczywiście może minąć bez głębszej interwencji . Jeżeli natomiast, tak jak Pani stwierdziła, córka zaczyna zdawać sobie sprawę z problemów komunikacyjnych jakie ją dotknęły , prawdopodobnie mamy do czynienia już z Jąkanie wczesnodziecięce. To jednak mogłabym z pewnością stwierdzić po dokonaniu diagnozy . Pozdrawiam serdecznie mając nadzieję, że udadzą się Państwo na terapię i problemy córki zostaną zniwelowane .

mgr Agnieszka Nowak
mgr Agnieszka Nowak
Logopeda, Terapeuta
Wrocław
Witam
Z tego co Pani pisze wynika, że córki pojawiła się niepłynność mowy, zwana jąkaniem.
Ćwiczenia oddechowe odgrywają tu bardzo ważną rolę, ale zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty, gdyż jąkanie jest bardzo skomplikowanym zaburzeniem i tylko systematyczna terapia logopedyczna i praca w domu są w stanie to wyeliminować.

mgr Alina Wizła
mgr Alina Wizła
Logopeda
Tarnowo Podgórne
Obserwowana u dziecka niepłynność mowy może być rozwojową niepłynnością mowy, która sama ustąpi, ale może być też jednym z objawów jąkania problemu bardziej skomplikowanego i poważniejszego.Jak jest w tym konkretnym przypadku ocenić może specjalista na podstawie rzetelnej diagnozy.

 Krystyna Zielińska
Krystyna Zielińska
Logopeda
Warszawa
Witam. Być może to rozwojowa niepłynność mowy, ale warto kontaktować się z logopeda, gdyby problemy z płynna mowa nasilały się i niepokoiły.
Pozdrawiam
Krystyna Zielinska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.