Moja 5 letnia córka zacina się, najczęściej jak chce coś opowiedzieć oraz wsytuacjach dla niej stres

8 odpowiedzi
Moja 5 letnia córka zacina się, najczęściej jak chce coś opowiedzieć oraz wsytuacjach dla niej stresujących. Jak bawi się z siostra mówi normalnie, czasem również jak opowiada mówi płynnie. Problem zacinania się pojawił się jak w domu było trochę nerwowo. Trwa to już ponad rok, logopeda w przedszkolu mówi żeby ćwiczyć oddychanie i czekać aż to minie. Teraz zaczęła zacinać się bardziej, po miesięcznej nieobecności w przedszkolu, jak z nią rozmawiałam mówiła ze przejmuje się ze nie umie czegoś zrobić w książce. Jak z nią pocwiczylam jest lepiej, ale ten problem cały czas jest. W domu staramy się żeby było spokojnie, nie denerwować się na nią. Córeczka Należy do bardzo wrażliwych dzieci. Dodam jeszcze ze jest bardzo zazdrosna o młodsza siostrę. Jak mogę jej pomoc?
Logopeda w przedszkolu ma rację - może to być tzw. jąkanie rozwojowe, które przejdzie przed 7 rokiem życia. Proszę być w kontakcie z logopedą i stosować się do jego zaleceń. Warto też byłoby popracować z psychologiem, ponieważ jąkanie ma podłoże również psychologiczne. Pozdrawiam.

Proszę poszukać logopedy prowadzącego terapię niepłynności mowy u dzieci. To ważne żeby dziecko i rodzice byli objęci fachową pomocą. Logopeda oceni skalę zacinania i podejmie stosowną terapię. To ważne żeby rodzice wiedzieli jak pracować z dzieckiem w domu.
Dzień dobry. Proszę sprawę skonsultować z neurologopedą. Justyna Kempinska
Dzień dobry!
Czekanie, aż problem sam minie, to chyba najgorsze rozwiązanie. Myślę, że dziecku trzeba pomóc. Problem będzie się nasilał w stresujących sytuacjach w życiu. Konieczna jest diagnoza, opracowanie planu terapii i współdziałanie na linii terapeuta - rodzice. Zapraszam do kontaktu!
Proszę jak najprędzej udać się do specjalisty neurologapedy zajmującym się m.in Jąkaniem wczesnodziecięcym. Niestety to samo nie minie i samo trenowanie oddechu bez kontroli specjalisty nic nie pomoże . Z przykrością stwierdzam ale nie zgodzę się Z opinią logopedy przedszkolnego . Problem jest bardziej złożony i zwykły logopeda przedszkolny nie zajmujących się zjawiskiem niepłynności nie będzie potrafił Państwu pomóc w taki sposób, aby zniwelować objawy.. Jąkanie wczesnodziecięce, A mowa jest o nim kiedy dziecko zaczyna sobie z uświadamiać problem , jest spowodowane, między innymi , dysharmonią funkcjonowania układu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego. Terapia schorzenia polega więc na równoczesnym wpływaniu Na owe układy tak, aby współpracowały bez zakłóceń . Samo ćwiczenie oddechu bez kontroli specjalisty nie wpłynie całościowo na prawidłowe funkcjonowanie tych układów . Dodatkowo również mogą pojawić się współruchy spowodowane skurczami mimowolnymi mięśni obwodowych Co może świadczy o tym, że jest to również problem neurologiczny. Jąkanie wczesnodziecięce często ma podłoże w traumatycznych doświadczeniach dziecka, o których czasem nie mówi nawet rodzicom . Warto pomyśleć o diagnozie I analizie psychologa dziecięcego . Jąkanie rozwojowe , które miała na myśli zapewne Pani Logopeda z przedszkola , rzeczywiście może minąć bez głębszej interwencji . Jeżeli natomiast, tak jak Pani stwierdziła, córka zaczyna zdawać sobie sprawę z problemów komunikacyjnych jakie ją dotknęły , prawdopodobnie mamy do czynienia już z Jąkanie wczesnodziecięce. To jednak mogłabym z pewnością stwierdzić po dokonaniu diagnozy . Pozdrawiam serdecznie mając nadzieję, że udadzą się Państwo na terapię i problemy córki zostaną zniwelowane .
Witam
Z tego co Pani pisze wynika, że córki pojawiła się niepłynność mowy, zwana jąkaniem.
Ćwiczenia oddechowe odgrywają tu bardzo ważną rolę, ale zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty, gdyż jąkanie jest bardzo skomplikowanym zaburzeniem i tylko systematyczna terapia logopedyczna i praca w domu są w stanie to wyeliminować.
Obserwowana u dziecka niepłynność mowy może być rozwojową niepłynnością mowy, która sama ustąpi, ale może być też jednym z objawów jąkania problemu bardziej skomplikowanego i poważniejszego.Jak jest w tym konkretnym przypadku ocenić może specjalista na podstawie rzetelnej diagnozy.
Witam. Być może to rozwojowa niepłynność mowy, ale warto kontaktować się z logopeda, gdyby problemy z płynna mowa nasilały się i niepokoiły.
Pozdrawiam
Krystyna Zielinska