Mój tata w wieku 75 lat posiada wybroczyny krwi z naczyń krwionośnych na rękach, które rozlewają się

4 odpowiedzi
Mój tata w wieku 75 lat posiada wybroczyny krwi z naczyń krwionośnych na rękach, które rozlewają się pod skórą i łatwo ulegają pęknięciu w przypadku jakiegokolwiek otarcia. Od kilku lat leczy się na CA Prostaty, obecnie przyjmując steryd. Pozostaję pod opieką Szpitala Onkologicznego na Ursynowie w Warszawie i lokalnej poradni kardiologicznej. Ponadto ma chorobę serca w przebiegu miażdżycy i założone trzy stendy. Obecnie jego leki to:
-JPP 20mg - 1 tabletka rano,
- BIBLOC 5mg - 1 tabletka rano,
- AKARD 75mg - 1 tabletka rano,
- POLPRIL 10mg - 0,5 tabletki rano i wieczorem,
- TORSEMED 5mg - 1 tabletka,
- KARNIDIN 10mg - 1 tabletka wieczorem,
- TULIP 40mg - 1 tabletka wieczorem,
- NONPRES 50mg - 0,5 tabletki rano,
- PABI DEXAMETHASON 500 ug - 1 tabletka + steryd.

Moje pytanie jest następujące: lekarz jakiej specjalności jest w stanie mu pomóc? Czy to trzeba udać się do kardiologa, dermatologa bo też są takie opinie od lekarza kardiologa? Gdzie po prostu szukać pomocy?
Dzień dobry,
pękające naczynka to wynik działań niepożądanych sterydów i Acardu - leków , których nie można odstawić z racji występujących schorzeń u taty. Proszę spróbować przyjmować Rutinoscorbin, w większych dawkach tzn. 3 x 2 tabl. pomaga uszczelnić ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza liczbę wybroczyn. Przy braku poprawy ew. konsultacja dermatologa.

Kto zlecił PabiDexamethason ,do tego lekrza należy się zgłosić,lub zacząć od lekarza rodzinnego bo trzeba wykonać badania:czas krwawienia,krzepnięcia,protrombinowy,morfologia
Najpewniej przyczyną takich objawów są leki (sterydy i acard) oraz wiek chorego (w starszym wieku naczynia krwionośne są bardziej kruche j skłonne do pęknięć). Ponieważ leków nie można odstawić, trzeba zaakceptować takie działania niepożądane. Nie są one groźne. Można stosować Rutinoscorbin w dawce 3 x 2 tab. Ważne, aby zadbać o nawilżanie i natłuszczanie skóry. Farmaceuta na pewno coś znajdzie na taką skórę. Warto taki balsam czy krem stosować 3 x dziennie, a przed posmarowaniem dobrze zwilżyć skórę (prysznic albo wilgotne ciepłe oklady).
Witam serdecznie,jproponuje wykonac proby watrobowe ,przez miesiac podawac HepaMerz 3000 1 x dz )na recepte) a po miesiacu Essentiale forte 3x2kaps.Zel z Arniki do smarowania.Pozdrawiam.Internista