Mój syn ma 7 lat, poród był bardzo długi, ciężki, skończyło się na wyciągnięcie przez vaccum. Po por

2 odpowiedzi
Mój syn ma 7 lat, poród był bardzo długi, ciężki, skończyło się na wyciągnięcie przez vaccum. Po porodzie miał zrobione usg główki, wszystko było ok. Syn od urodzenia jest żywiołowym dzieckiem, wszędzie go pełno, jest bardzo ruchliwy, bardzo sprawny ruchowo. Problem zaczął się w przedszkolu, kiedy Pani zwracała uwagę że syn nie potrafi wysiedziec w miejscu. Mówiła, że podczas zajęć w kole, syn się przesiada co chwilę, albo się kładzie na dywanie, z tym, że słucha i wie co się do niego i o czym mówi. Niestety, wiązało się to z ciągłymi skargami i uwagami, że jest niegrzeczny, nie słucha, bo Pani mówi usiąć, nie wierć się, a on i tak to robił. Teraz poszedł do pierwszej klasy, niestety w tej samej placówce co przedszkole, więc Pani z przedszkola przekazała wszelkie informacje nt mojego dziecka wychowawcy klasy. Ledwo się rok szkolny zaczął, a już wysłuchujemy, że nasze dziecko nie potrafi siedzieć prawidłowo w ławce, że jest w ciągłym ruchu, że ma potrzebę się wybiegać na przerwie, a w szkole nie wolno biegać itp. Rozmawiamy z synem na bieżąco w domu, o tym jak powinien się zachowywać, że musi spróbować wysiedzieć w tej ławce, ale odnoszę wrażenie, że on to robi niekontrolowanie. W domu też jest w ciągłym ruchu, skacze, wspina się po drzewach, robi różne fikołki, akrobacje, nawet gdy ogląda telewizję, co chwilę zmienia pozycję (chociaż jest to żadko, ponieważ ma ograniczony czas, aby tv nie dawał mu zbyt wielu bodźców. Tabletu, telefonu nie ma). Byliśmy na konsultacjach u psychologa, ale Pani w ciągu 1.5h obserwacji nie widziala, żadnych "złych" zachowań, syn siedział spokojnie, rysowal, bawił się klockami. Martwi mnie takie zachowanie, ponieważ myślałam, że z wiekiem mu to minie ale widzę że jest coraz gorzej. Martwi mnie ta ciągła potrzeba bycia w ruchu. Czy może mieć to podłoże neurologiczne spowodowane porodem za pomocą vaccum? Proszę o radę.
Dobrze byłoby skontaktować się jeszcze z neurologiem i z psychiatrą dziecięcym. Objawy wskazują na nadpobudliwość psychoruchową (tzw .adhd), ale żeby to stwierdzić potrzebny jest proces diagnostyczny. Pozdrawiam serdecznie

Zaciekawiło mnie, że syn był w stanie u psychologa usiedzieć przez 1,5 godziny bez ruchu. Oznacza to, że zdarzają się takie momenty. Wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma objawy nadruchliwości. Niestety myślę, że to co proponuje szkoła nie pomaga synowi. To właśnie bowiem zaspokojenie potrzeby ruchu pomaga się kilkulatkowi wyciszyć i skupić.
Co do Pani pytania vacumm może mieć wpływ na rozwój mózgu, jednak skoro nikt do tej pory nie skierował syna do neurologa podejrzewam, że nikt poważnych zaburzeń się nie dopatrzył. Mogą Państwo oczywiście na własną rękę skonsultować sprawę z neurologiem oraz psychiatrą dzięcięcym. Ja jednak sugerowałabym przede wszystkim rozmowę ze szkołą. Niestety w swojej praktyce zawodowej bardzo często spotykam sie z tym, że dzieci, takie jak Państwa syn, mają przyklejoną "łatkę" dzieci niegrzecznych co sprawia, że sytuacja się nasila a samoocena dziecka spada i zaczyna ono wierzyć w to, że jest nic nie warte. Dlatego należy pytać szkołę czego od Państwa oczekują oraz poprosić opinię o zachowaniu dziecka na piśmie. Zazwyczaj szkoła chce wysłać dziecko do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W takiej poradni psycholog zbada syna i jeśli stwierdzi nieprawidłowości w rozwoju przekażę zalecenia dla Państwa i dla szkoły.