Mój syn jest uczniem 1 klasy Lo. Uczy się regularnie z odpowiedzi ustnych dostaje 5,4 a z kartkówek

2 odpowiedzi
Mój syn jest uczniem 1 klasy Lo. Uczy się regularnie z odpowiedzi ustnych dostaje 5,4 a z kartkówek 1. To bardzo go deprymuje. Jaka może być tego przyczyna?
Witam Pani Małgorzato, przyczyn może być wiele. Oto niektóre z nich:
- trudności z koncentracją uwagi w warunkach presji czasu, "natłok myśli" lub "pustka w głowie",
- chęć przekazania zbyt szerokiego zakresu wiedzy na dany temat, zamiast podania krótkiej i zwięzłej odpowiedzi,
- trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu i wówczas odpowiedzi mogą być niezwiązane z tematem (odpowiedzi nie na temat),
- gubi wątek i nie podając odpowiedzi na pytanie odbiega od tematu (odpowiedzi luźno związane z tematem),
- trudności w formułowaniu odpowiedzi pisemnych, zbyt długie zastanawianie się jakich słów użyć, jakie będą najbardziej trafne, trudności w przypomnieniu sobie kluczowych słów (wymaganych terminów),
- w silnym stresie może się "zawieszać" jak komputer i bezmyślnie patrzeć na kartkę, nieświadomy że kolejne minuty upływają,
- zbyt wolne tempo pisania lub pismo nieczytelne,
- zbyt wolne tempo czytania,
- wada wzroku utrudniająca czytanie i pisanie,
- możliwe, że znajduje się pod presją innego ucznia i najpierw podpowiada innym, ale nie wystarcza mu czasu na zapisanie poprawnych odpowiedzi na swojej kartce - może podpowiada koleżance, w której się zakochał :)
- niestety możliwe również, że używa niecenzuralnych słów lub urozmaica odpowiedzi niecenzuralnymi obrazkami.
Ja nie jestem w stanie odpowiedzieć ze 100% pewnością, co dzieje się u Pani syna. Ja tylko mogę domyślać się, na podstawie krótkich informacji uzyskanych od Pani.
Proszę:
- obejrzeć jego kartkówki (czy odpowiada krótko i zwięźle ale nie na temat, czy zdania są rozbudowane ale nie zawierają kluczowych terminów, czy pismo jest czytelne, czy zdania urywają się w połowie bo zabrakło czasu na odpowiedź itp.)
- zapytać syna, co według niego jest przyczyną, co się dzieje podczas kartkówki, w jaki sposób myśli, jakie emocje towarzyszą kartkówkom, czy ta sytuacja powtarza się na wszystkich lekcjach czy tylko na wybranych przedmiotach itp.
Jeśli analiza kartkówki i odpowiedzi uzyskanych od syna nie podsunie Pani satysfakcjonującej odpowiedzi, to proszę swoje wątpliwości, pytania przekazać nauczycielowi i/lub wychowawcy. Może nauczyciel/wychowawca zauważa coś czego Pani nie dostrzega, a może zbyt surowo ocenia syna na kartkówkach. Korzystając z wiedzy i doświadczenia nauczyciela/wychowawcy można spróbować ustalić plan działania (jak pomóc synowi) lub skorzystać z wiedzy i doświadczenia szkolnego psychologa i/lub pedagoga.

Życzę wytrwałości w poszukiwaniu trafnych odpowiedzi.
Pozdrawiam
Joanna Nowakowska - psycholog

W takich przypadkach niezbędna jest komunikacja na linii dziecko-rodzic-nauczyciel. Dobre oceny chłopca z odpowiedzi ustnych wskazują na co najmniej odpowiedni zasób wiedzy potrzebnej do nauki. Ważne jest, by możliwie często podkreślać dobre zdolności szkolne dziecka. Zwrotna informacja do ucznia po egzaminowaniu jego wiedzy w jakiejkolwiek formie jest niezbędna nie tylko w postaci oceny liczbowej, ale informacji o tym co jest dobrze, a co jeszcze należy poprawić i jest to zawsze rolą oceniającego - w tym miejscu jest nim nauczyciel.
Pozdrawiam,
Piotr Umiński, psycholog.