Mój mąż od wielu lat ma nadwagę. waży 107 kilo przy wzroście 173 cm. Ostatnio stwierdził, że musi si

4 odpowiedzi
Mój mąż od wielu lat ma nadwagę. waży 107 kilo przy wzroście 173 cm. Ostatnio stwierdził, że musi się odchudzić. Ma zamiar stosować dietę nazwaną przez niego "białkowo-tłuszczową", czyli polegającą na jedzeniu np jajecznicy z boczkiem. Czy taka dieta faktycznie może być uznana za zdrową? czy osoba, która chce sie odchudzić może spożywać tłuszcze zwierzęce w takich ilościach? odmawia jedzenie owoców ponieważ wg niego zawierają cukry (jabłka, gruszki, marchewka też ma za dużo cukru). Dodam, że ostatnio mąż miał podejrzenie zawału... próbuję namówić go na wizytę u dietetyka, dlatego odpowiedź na to pytanie jest ważna
Bardzo ważne jest zrobienie podstawowych badań z krwi i moczu. Czy problemach kardiologicznych obecność węglowodanów złożonych i warzyw jest istotna. Warto, aby Pani mąż porozmawiał z dietetykiem i rozwiał wszystkie swoje wątpliwości.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut

Dzień dobry.
Rzeczywiście diety białkowo-tłuszczowe są skuteczne w redukcji masy ciała. Niestety po zakończeniu kuracji tego typu bardzo często pojawia się efekt "jo-jo", czyli wzrost masy ciała jeszcze ponad tę wyjściową, gdyż nie da się kontynuować takiego żywienia już zawsze. Oprócz tego, stosunek kwasów tłuszczowych nasyconych (zwierzęcych) do nienasyconych (roślinnych) często wielokrotnie przewyższa normy, co jest niebezpieczne dla Pani męża, szczególnie po incydencie, który u niego wystąpił. Zbilansowana dieta jest równie skuteczna i zdecydowanie bardziej bezpieczna. Proszę próbować przekonać o tym męża, można również poszukać nieco informacji na temat negatywnych skutków diety białkowo-tłuszczowej lub diety gacy (tak nazywa się system żywienia typowo białkowo-tłuszczowy, który można zakupić w internecie).
Pozdrawiam
A.Walus
Witam, dieta powinna być dobrana indywidualnie tak samo jak przepisuje się lekarstwa na dane schorzenie. Odradzam stosowanie ogólno dostępnych diet na własną rękę, szczególnie gdy są zdiagnozowane choroby.
Dieta białkowy-tłuszczowa bardzo dobrze sprawdza się w wybranych jednostkach chorobowych, często również u sportowców. Nie jest natomiast dobrym rozwiązaniem dla osób z chorobami układu krążenia, nie jest również dobra opcją do stosowania przez osoby niedoświadczone. Zdecydowanie zalecam wizytę u dietetyka, który zmieni nawyki na całe życie, a nie poprowadzi chwilowej diety redukcyjnej.