Moj dwuletni syn ma drobna wysypke kolo oczu i na powiekach, ktora czasami pojawia sie rowniez kolo

2 odpowiedzi
Moj dwuletni syn ma drobna wysypke kolo oczu i na powiekach, ktora czasami pojawia sie rowniez kolo nosa na policzku i kolo ust (zawsze w tym samym miejscu). Same oczy sa calkiem czyste (zdrowe). Drobne rozowo-biale kropeczki, przypominajace tradzik, czasem zlewajace sie. Trwa to juz od lipca z rozna intensywnoscia (wysypka pojawia sie i znika), nie udalo mi sie na razie powiazac jej z zadnym czynnikiem uczulajacym. Bardziej widoczna jest na sloncu, gdy jest goraco i gdy dziecko jest rozgrzane (np. po placzu). Syn sie nie drapie, chociaz wydaje mi sie bardziej podrazniony (nerwowy) gdy wysypka jest bardziej widoczna.
Przebywam za granica. Tu pediatra odradza dermatologa, poniewaz wysypka glownie jest na powiekach. Okulista zaproponowal juz 4 rozne masci, ostatnio hydrocortizon, niestety nie wplynely w zaden sposob na wysypke. Natomiast gdy syn chorowal na zapalenie krtani i dostal odpowiednie leki, efektem ubocznym bylo natychmiastowe znikniecie wysypki. Za pierwszym razem dostawal dexametazon zatrzyki przez 2 dni, miesiac pozniej prednizon przez 3-4 dni. W obu przypadkach wysypka zniknela calkiem i od razu, po czym wrocila natychmiast po odstawieniu lekow (w identycznych miejscach).
Lekarze sugeruja niezidentyfikowana alergie (testy z krwi nic nie wykazaly, a na testy alergiczne dziecko jest podobno za male), ale nie umieja nic wiecej zaproponowac.
Dlaczego natomiast wysypka odnawia sie w tym samym miejscu (jak np. opryszczka)? Nie sugeruje to raczej infekcji?
Prosze o porade jakie badania mozna wykonac albo do jakiego specjalisty jeszcze mozna sie udac? Czy rzeczywiscie u tak malego dziecka nie da sie w zaden sposob rozwiazac problemu, nawet jak jest to niezidentyfikowana alergia?
Witam Panią
Opis zmian i tendencja do nawrotów przemawiają za okołoustnym i okołoocznym zapaleniem skóry- jest to choroba, która może być uporczywa, ale dostępne są skuteczne metody jej leczenia.
Pozdrawiam
Dr ARW

Szanowna Pani.
1.Nigdy żadne dziecko nie jest za małe do przeprowadzenia diagnostyki alergologicznej ( patrz moja ostatnia książka "Oswoić alergie"). Alergia to mnie więcej max. 1/4 szkodliwości pokarmowej u dzieci.
2. Częściej są to nadwrażliwości pokarmowe. Zajmuje się tym od kilkudziesięciu lat i uważam że nie w większości przypadków tego typu zmian można uporządkować po opracowaniu indywidualnej diety ( spersonalizowanej. mamy wszystkie narzędzia to takiej diagnostyki opisane szczegółowo w /w książce. . Jesli nie da Pani sobie rady sama- zapraszam do mojego gabinetu. Pozdrawiam Danuta Myłek