Mój cukier na czczo wynosi 93 mg/dl a insulina 16,9 µU/ml, obliczony współczynnik Homa to 3,88. Czy

2 odpowiedzi
Mój cukier na czczo wynosi 93 mg/dl a insulina 16,9 µU/ml, obliczony współczynnik Homa to 3,88. Czy może to wskazywać na insulinooporność? Czy powinnam wdrożyć jakąś dietę lub wykonać inne badania?
Wskaźnik HOMA-IR > 2 świadczy o występowaniu insulinooporności. Zalecałabym wizytę u diabetologa a następnie wdrożenie dietoterapii w poradni dietetycznej. Dieta osoby z insulinoopornością powinna być dobrana indywidualnie na podstawie wyników badań - pierwszym krokiem powinno być wykluczenie słodyczy oraz przejście na dietę o niskim indeksie glikemicznym oraz ładunku glikemicznym.

Tak, wynik wskazuje na insulinooporność. W takim przypadku odpowiednia dieta (niski indeks glikemiczny, posiłki o odpowiednich godzinach itd.) i aktywność fizyczna są niezbędne :) Polecam też konsultację z diabetologiem/endokrynologiem, który oceni czy konieczne jest również wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą (tzn. krzywej glukozowo-insulinowej) i wprowadzenie farmakologii