Mój 9 letni syn ma tiki. Są one od 2 lat z różnymi przerwami. Najczęściej po sytuacjach stresowych d

3 odpowiedzi
Mój 9 letni syn ma tiki. Są one od 2 lat z różnymi przerwami. Najczęściej po sytuacjach stresowych dla niego. Najpierw były to tiki mięśniowe a teraz to pochrzakiwanie i powtarzanie słów hura lub sura. Ma je tak od 2 tygodni. A przedtem miał w zeszłym roku jak zaczęły się wakacje.
Tiki mogą pojawiać się w sytuacji zwiększonego napięcia emocjonalnego i/lub stresu. Warto zastanowić się, co takiego działo się w ostatnich dwóch tygodniach, co mogło spowodować, iż syn jest bardziej poddenerwowany/ w emocjach (zbliżające się wakacje?). Tiki można przepracowywać przy wsparciu psychologa/ psychoterapeuty, warto również nauczyć syna innego sposobu radzenia sobie z napięciem. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie ze specjalistą - umówić na wizytę, by poznać syna i pomóc mu bardziej systematycznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W obliczu tików niezbędna jest konsultacja neurologiczna, gdzie lekarz zaproponuje stosowne badania. Kolejnymi krokami będą konsultacja psychologiczna i obserwacja dziecka, podczas których mogą zostać zasugerowane niezbędne dalsze działania dla złagodzenia objawu (zmniejszenie częstotliwości, nasilenia, ale również emocji odczuwanych w związku z brakiem kontroli nad nietypowymi ruchami) . Warto udać się na konsultację od razu do terapeuty poznawczo-behawioralnego, który specjalizuje się w terapii tików.
Zalecana byłaby wizyta z synem u neurologa dziecięcego. Po diagnozie lekarskiej, w razie potrzeby, jest możliwość rozpoczęcia terapii poznawczo-behawioralnej - ekspozycji z powstrzymaniem reakcji lub odwracanie nawyku. Według obecnych badań obydwie metody prowadzą do znacznej redukcji nasilenia tików na poziomie 70-80 % redukcji ilości tików.

Eksperci

Natalia Piotrowska (Morawska)

Natalia Piotrowska (Morawska)

Psychiatra, Psychiatra dziecięcy

Wrocław

Anna Batijewska

Anna Batijewska

Psychiatra

Warszawa

Teresa Zielińska

Teresa Zielińska

Neurolog

Katowice

Ewa Lachowska

Ewa Lachowska

Psychiatra

Wrocław

Anna Wodzińska (Przewłócka)

Anna Wodzińska (Przewłócka)

Psycholog

Gdańsk

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących usługi: tiki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.