Mój 8 miesięczny synek w ciągu dnia bardzo mało śpi, a w nocy wybudza się bardzo często z płaczem i

1 odpowiedzi
Mój 8 miesięczny synek w ciągu dnia bardzo mało śpi, a w nocy wybudza się bardzo często z płaczem i gdy possie pierś śpi dalej. W ciągu dnia muszę się namęczyć żeby go uśpić bo płacze marudzi jest senny a nie może usnąć, wybudza sie bardzo szybko np po 20min i juz zazwyczaj dalej nie śpi lub zaśnie ponownie jak go pobujam w wózku lub na rękach. Potrafi czasami w dzien przespać z 1,5 h ale w tym czasie budzi sie z placzem. kilka razy Martwi mnie to że mało śpi, że tak się wybudza bardzo często i ogólnie ciężko mi go uśpić muszę długo na rękach nosić lub w wózku bujać go przy czym marudzi płacze oczka trze widać że jest senny i w końcu zasypia, jak go położe do łóżeczka by sam usnął to strasznie płącze na rękach tylko mruczy, marudzi mniej i zasypia. Czy to normalne zachowanie? niektóre dzieci po prostu takie są? Bo jak dowiaduje się od znajomych to nie miały takiego problemu z dzieckiem a ja zbytnio nie wiem co robić . Proszę o pomoc.
Zachowania snu u niemowląt mogą być różnorodne i zależą od wielu czynników, w tym od etapu rozwoju, w którym się znajdują. W wieku 8 miesięcy, wiele niemowląt doświadcza tzw. regresji snu, która jest normalnym etapem w rozwoju dziecka i może objawiać się częstszym budzeniem w nocy oraz trudnościami z zaśnięciem. Może to być związane z rozwojem umiejętności motorycznych, jak pełzanie czy siadanie, a także z rozwojem poznawczym i emocjonalnym. W tym okresie niemowlęta zaczynają również doświadczać lęku separacyjnego, który może wpływać na ich sen.

Ważne jest, aby utrzymać stały harmonogram snu i rytuały związane z zasypianiem, które mogą pomóc dziecku uspokoić się i przygotować do snu. Krótkie drzemki w ciągu dnia są normalne, jednak jeśli obserwuje się, że dziecko śpi mniej niż zalecane 12-16 godzin na dobę, warto skonsultować się z pediatrą. Niektóre dzieci mogą potrzebować więcej bodźców do snu, takich jak kołysanie czy bujanie, co jest również normalne, ale jeśli to staje się wyzwaniem, profesjonalna porada może być pomocna.

Jeśli obawy dotyczące snu dziecka są powodem do niepokoju, zaleca się konsultację z pediatrą, który może ocenić sytuację i zaproponować indywidualne rozwiązania. Możliwe, że znajomi nie doświadczali podobnych problemów, ale każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Wsparcie specjalisty może pomóc w zrozumieniu potrzeb dziecka i dostosowaniu metody usypiania do jego indywidualnych wymagań. Proszę pamiętać, że jako rodzic zna Pani swoje dziecko najlepiej i intuicyjnie może wyczuć, co jest dla niego najlepsze. Wsparcie i porady specjalistów są jednak cenne, ponieważ mogą dostarczyć nowych perspektyw i metod, które ułatwią zarówno Pani, jak i Pani dziecku znalezienie spokoju i odpoczynku, którego potrzebujecie.